30 Nisan 2010 Cuma

Okulda Sigara İçen Öğrencilerim


Derse başladıktan 15 dakika sonra başını sıraya koyarak, yüzünü kapattı.Uzun bir süre o şekilde kalınca, hasta olduğunu düşünüp, yanına yaklaşarak, elimi alnına koydum ve ateşine baktım.Alev alev yanıyordu ama durumda bir gariplik sezdim.

-İyimisin, dedim
-İyi değilim öğretmenim, dedi.

Yanındaki arkadaşı;

- biraz dışarı çıkaralım mı öğretmenim, hava alsın, dedi.

-Tamam, dedim.

Ayağı kalktığında, bayılma durumunda gibiydi.Ateşi çok yüksekti, bir koluna sıra arkadaşı, diğer koluna arka sırasındaki arkadaşı girdi ve dışarı çıktılar.Kapıyı arkalarından hızlıca örttüm sonra kapıya yavaşça yaklaşarak aralıktan baktım, zor yürüdüğü için kolundan onu tutan arkadaşları kolunu bırakmış.Gayet güzel yürüyor, gülüyorlardı. Muhtemelen, ateşini de tebeşir tozu yutarak çıkartmıştı.

Onlar merdivenlerden indikten sonra ,arkalarından sessizce gittim.Okulun arkasında bulunan,   kuytu bir köşeye geçtiler.Biri diğerine,

-Oğlum, bu numarayı bütün öğretmenler yiyiyor.İngilizcecide inandı ya, artık hepsine yutturabiliriz, dedi.

Sonra cebinden 3 çöp sigara çıkardı.

Duvarın arkasından çıktım,

-Çakmak mı arıyorsun?, dedim.

Sanırım korkudan, kıpkırmızı oldular.Ellerindeki sigaraları aldıktan sonra, biraz da kulaklarını birşey söylemeden çektim ;

-Yürüyün, dedim.


Tenefüs zili çaldı ve onları sınıflarına götürerek uzun süre konuştum, ailelerinin okula gelmesini istedim.

"Lütfen bizi disipline vermeyin" diye yalvarıyorlardı.Öyle bir niyetim yoktu ama biraz korkmaları için "bunu yapmadan önce düşünecektiniz, vereceğim " dedim.

Velileri ile de görüştüm.Ailelerinde anne yada babadan mutlaka biri sigara içtiği için, çocuklar onlardan görerek denemişler.Aslında hata olarak gördüğüm öğretmenleri ile alay etmeleriydi.Benden önce diğer arkadaşlar üzerinde de bu numarayı denemişler ve başarılı olmuşlar..

Aileleri de durumdan çok utandı, hatalarını düzelteceklerini belirterek teşekkür ettiler.

O günden sonra 2 ay geçti.3 öğrencimde çok değişme var.Derslere katılımları arttı, eskisine göre başarı seviyeleri ve sınavlardan aldıkları notlar yükseldi.

Eğer disipine verilmiş olsaydılar, okuldan 1 ay süre ile uzaklaştırma cezası alacaklardı ve bu olay eğitim hayatlarını ve geleceklerini önemli ölçüde etkileyecekti.

Bu okulda cuma günü boş ders saatlerim olduğu için, gönüllü olarak öğretmenlik yapıyorum, bir devlet okulu.

Şu anda özel okulda görev yaptığım için arada çok fark olduğunu söyleyebilirim.Devlet okullarında sınıflar çok kalabalık, ailelerin çoğunda anne ve baba çalıştığı için akşam ve yorgun geliyorlar, çocuklarının durumlarıyla çok ilgilenemiyorlar.

Sınıflar zaten kalabalık olduğu için, öğrencilerle bire bir ilgilenmek zor oluyor.50 kişilik bir sınıfta tek tek öğrencilerin yaptığı ödevi kontrol etmek, 40 dakikalık bir ders saatine sığmıyor.Bu yüzden ödevleri ayrı bir dosya kağıdında yaparak bana vermelerini istiyorum, böylelikle evde kontrol edebiliyorum.Diğer derste eksik oldukları yerleri anlatabiliyorum.

Ama iş sadece ders ile bitmiyor.Onları eğitim-öğretim bileşkesi çerçevesinde de yetiştirmek de gerekiyor..

Neşe Tuana

4 yorum:

Annekaz dedi ki...

sigara ile ilgili özellikle ergenlik çağı için önlemler alınmalı başlanıldıysa bırkatıracak tedaviler devlet tarafından sağlanmalı evet devlet okullarında durum hem eğitim hem de psikolojik açıdan yetersiz bugün ygs sonuçlarına bakın ya özel ortaöğretim ilk kademe ya da özel lise eğitimde eşitlik ülkemizde ne zaman olacak bilemiyorum.. :(

Newbahar dedi ki...

Ne garip, çocuklar ailelerinden görerek hata yapıyor ve öğretmenleri düzeltiyor.
Sizin gibi duyarlı öğretmenler sayesinde parlak bir gelecek onları bekliyor.
Umarım tekrar yanlış yollara sapmazlar.

erkan bal dedi ki...

doğru olanı yapmışsınız. bir hırsızlık olayında arkadaşım olan bir öğretmen farklı davrandı ve çocuğun okulla ilişiği kesildi. hayatı bitti... onarma şansı olan hatalarda öğretmenlere görev daha çok düşüyor. kaleminize sağlık. başarılar.

Neşetuana dedi ki...

Anne Kaz, Devlet okullarıyla da ilgilenilmeli haklısınız.YGS sonuçlarında başarılı öğrencilerin büyük ölçüde özel okullardan olduğunu görüyoruz..

Newbahar, galiba belli bir yaşa gelene kadar çocuklar anne babayı taklit ediyorlar.

İbrahim Bey, teşekkür ederim.Okuldan uzaklaştırmak ceza olmamalı aslında.Aksine uzaklaştırmak yerine ders çalışmaya yönlendiren cezalar verilse gelecekleri olumsuz yönde etkilenmez..
Yorumunuz için teşekkür ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver