22 Nisan 2010 Perşembe

Öğrencilerin Çantasını Karıştıran Öğretmene Cevap


Cuma günleri gönüllü olarak bir devlet okulunda görev yaptığımdan bahsetmiştim..Okul yöneticileri sürekli öğrencilerin çantalarını didikleme çabasında..Sürekli aramalar yapılıyor.Saçlarını örmeden okula gelen uzun saçlı kız öğrenciler bir kenara ayrılıp saçlarını birdaha örmeden okula gelirlerse... diye korkutuluyor.Buna dahil olmak istemediğim ve sadece haftada 1 gün gelip gittiğim için ses çıkarmak istemesem de duramıyorum, şu çenemi tutamıyorum :D

Bugün her zamanki çanta aramaları gerçekleşmiş ve bir kız öğrencinin çantasından diğer bir kız arkadaşının yazdığı aşk şiiri çıkıvermiş.Sıra arkadaşının yazdığı şiiri beğenen pıtıcığım çantasına atıvermiş.Nerden bilsin başına geleceği..

Öğretmen şiiri görünce büyük bir sevinçle " hemen kağıdın üstüne adını yaz" diyerek öğrenciye karşı bir zafer kazandığını düşünüyor.İşte tam da aradığı şey, saatlerdir tüm sınıflarda aşk şiirlerinden başka birşey toplayamamış.Zaten köy okulu, okula bıçak, tabanca getiren yok.Sigara içen yok.Öğrenci sayısı parmakla sayılacak kadar az..Bir şekilde otoriteritesini koruması gerekiyor.

Çantasından olurda aşk şiiri çıkan öğrenci kız ise, hüngür hüngür ağlayarak ;- öğretmenim, onu ayşe yazdı (ayşe yanında oturan arkadaşı) diye boncuk boncuk gözyaşı döküyor, hıçkırıyor.

Şiirin üzerine öğrencinin adı yazılıyor ki ailesi ile görüşülüp durum bildirilsin.

Çantasında bir kıza yazdığı mektup bulunan afacan öğrencimin babası, okula çağırılıp, oğlu şikayet edilince ; " Size ne benim oğlumdan, tabi kıza mektup yazacak.Siz bir erkeğe mektup yazmamış eşcinsel değilmiş çocuk diye sevineceğinize kalkmış bana çocuğumu şikayet ediyorsunuz.Böyle bir durum varsa bile sizlerde bizim kadar suçlusunuz.Ne biçim eğitimcisiniz diye " bilinçli bir çıkışta bulununca ortalığı uzun bir sessizlik kaplıyor.Mektup toplayıcısı öğretmenimin gözlerine, hain bir eda ile bakıyorum.

Ağlanacak halimize gülüyorum..

Bizim zamanımızda da okulda birçok kurallar vardı.
Okula saçlarını örmeden kızlar giremezdi.
Erkeklerin saçları uzun olmazdı.
Kız erkek arkadaşlıkları duyulunca disiplin yolu açılırdı.
Kızlara bit kontrolü yapılırdı.
Sigara içen öğretmenler, tuvaletlerde öğrenciler sigara içiyor mu diye bakardı, içeni yakalasa 1 hafta okuldan uzaklaştırma alınırdı..Oysa ben sigara içen çok öğretmen görürdüm.Onları da uzaklaştırmak gerekti ya neyse..
Okul kıyafetinin üstüne farklı birşey giyilemezdi...vs vs

Bazı kurallar gerçekten gerekiyor ancak bazı şeyleri zorla dikte ettirmek yerine önce ona sebep olan kaynağı öğrenmek gerekmez mi?Birazda kendimizde arayalım hatayı değil mi?Çocuklar büyüklerinden ne görürlerse onu yaparlar..Çocuk ailesini ve onu eğiten öğretmeninin yansımasıdır..

2 yorum:

Newbahar dedi ki...

Okullarda abartılı olmamak kaydıyla disiplin şart.
Bense gördüğüm okullarda disiplinsizlikten şikayetçiyim. Küçük yerleşim alanlarında zaten çocuklar daha kapalı.
Öğretmen bu olayda ortalığı ayağa kaldırmak yerine usulca bir kenarda öğrencilerle konuşmalıydı. Şimdi ne oldu. Öğrencinin yüreğinde öğretmene karşı bir nefret.

Sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Newbaharım evet küçük yerleşim yerlerinde çocuklar daha içine kapanık, anlayışlı olmak gerek..

muhasebe programları - indir - ilan ver