24 Nisan 2010 Cumartesi

Üstümüze Tozlarını Silkeleme Komşu


Haftalardan beri taşınma durumuydu, eşyaları yerleştirmekti derken, yoğunluktan, gıdalardanda mahrum kalmıştık :) Bugün annem süpriz olarak bize lahmacun yapmış gelmiş,  çok sevindik.Balkona masayı güzelce hazırladık.Salatamızı masaya koyduk ve yemeye başladık.Lokmayı ağzıma attıktan 2 dakika sonra yukarıdan üstümüze toz yağmuru yağdığını gördük.Kafamı balkondan uzatıp "-sirkelemeyin" dedim.Ne oluyor diye de şaşırdım.Üstümüzün üstünde oturanlar, balkondan halılarını çırpıyorlardı.Yemeğimizin üstüne tozlar döküldü ve lahmacunların bir kısmını çöpe atmak zorunda kaldık. :( Nimet mundar oldu.

Halbuki apartmanın giriş katında kocaman harflerle " Balkonlardan birşey sirkelemeyin,yasaktır" diye yazıyor.Çünkü 12 katlı bir apartman, tek balkonu var ve herkes yıkanmış çamaşırını balkona asıyor, yemeğini balkonda yiyiyor.Temiz çamaşırlarını asmış olan alt komşumuzun çamaşırları da toza bulanmış oldu.Bizimkiler hoşgörülü olsa da aynı şeyin bir daha tekrarlanmaması için babam kendilerini uyardı.Meğersem üniversitede öğrencilermiş.Annem ve Babam "-bilmemişlerdir" diye hoşgörülü ile düşünseler de ben üniversite okuyan gençlerin " böyle kalabalık bir apartmanda yapılmaması gerekenleri daha iyi bilmelerini gerektiğini" düşünüyorum.


En azından balkon içerisine silkelenebilir.Milletin üzerine silkelemek çok yanlış bir davranış..

Olan bizim lahmacunlara ve salataya oldu :(

Hoşgeldin silkelemesi oldu bu..

Balkonlardan birşey sirkeleyenleri anlayamıyorum, ayıptır sorması; evinizde elektrik süpürgesi diye birşey yok mu?

Bu arada balkonundan üzerinize halı silkeleyenlerin o görüntüsünü fotoğraf çekerek yada kameraya alarak,şikayet ederseniz zabıta  ceza kesiyormuş :D Kimse onunla uğraşamaz ama bu bilgi, aklınızın bir köşesinde bulunsun :)

Yukarıdaki resimdeki gibi bir model buldum.Sanırım balkonu kapatsak, daha sağlıklı olacak..Hem katlanabilir pencereleri sayesinde yazın kolayca açılabilir.Silkeleme durumlarına karşıda balkonumuz kirlenmez.Demokraside çareler tükenmez. :)

Neşe Tuana

14 yorum:

kalüfer böcüğü dedi ki...

Aslında sirkelemeyi gayet anlamlı buluyorum özellikle astımi olan kişilerin sirkelemesi zorunlu oluyor. Ama alt kati saği solu kontrol etmeden sirkelemek çok ayıp geliyor bana mesela annem ilk önce elektirik süpürgesi ile güzelce süpürüyor sonra sirkeliyor çünkü toz akarı diye bir canlı vardir ve ancak sirkeleyerek yada güneşte bekleterek geçer o nedenle tabii ki haklısınız ama sirkelemek kötüdür diyemezsiniz

papatyaninguncesi dedi ki...

bizim üst komşumuz ingiliz.her hafta sonu başımızdan aşağı halıları silkeler her defasında uyarırız ama nafile:( kaçkere çamaşırlar toplanıp tekrar makinaya koyduk bir bilseniz.gene toza razıyım bir keresinde beyaz çamaşırların üstüne çamur yağdı neymiş efendim çiçeklerini suluyormuş.bunu ingilterede yapsak ne olurdu acaba

Neşetuana dedi ki...

Kalüfer böcüğü, evet biliyorum canım, kardeşimde astım hastası.O yüzden evde halı kullanamıyoruz küçük kilimlerle idare ediyoruz.En ufak bir toz bile hastalığını azdırıyor.Silkelesinler de en azından kapıyı çalıp bir söylesinler.


papatyanın güncesi, çok ayıp ediyorlar.Biraz empati kurmak gerek galiba.Aynısı kendilerine yapılsa dayanamazlardı muhakkak.

Sena Çeyiz dedi ki...

bizim apartman 11 katlı ben 9. kattayım üst katım balkonmuş pencereymiş dinlemiyor birde sirkelediğinin üzerinde kalan saçları filan eliyle alıp atmıyor mu delirtecek beni. Balkonu yeni yıkamışım, çamaşırım varmış kimin umrunda...
Bari bir gün belirlesinler biz de bilelim...

Adsız dedi ki...

Merhabalar Aziz ve vefalı Dostlarım!

Belki de garip gelecek ama; bilgisayarımın monitörü KÜT gitti! Bir haftaya yakın bir zamandır sizlerden uzak kalmama sebep oldu. Yakınlarımda internet bağlantılı bir bilgisayar olmadığı ve internet kafelere girmeye de çekindiğim için sizleri haberdar edemedim. Bunun için sizlerden özür dilerim. Ben bağışlayın. Bu aralar beni, dostlarımdan ve blog dünyasından uzaklaştırmak için elinden geleni ardına koymayan tüm engellere rağmen ben de direniyorum.

Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Allah’a emanet olun ve sağlıcakla kalın efendim, saygılarımla…

Recep Altun

Newbahar dedi ki...

Elektrik parası az gelsin diye elektrikli süpürge çalıştırmayıp, tüm halı kilim ne varsa balkondan silkeleyen komşular tanıdım.

Paspas dahi silkelemem ben. Kirliyse ya makinaya, ya süpürgeye değil mi ama:)

Üzüldüm balkon sefanızın katledilmesine.

Sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Sena çeyiz; çok ayıp birşey ya, nasıl yapabiliyorlar bunu.Çok doğru söylüyorsunuz, belli birgün gün olsa daha iyi olur heralde.

Recep Bey, hoşgeldiniz.Bilgisayarınız bir an önce düzelsin inşallah :)Değer verip uğradığınız, yorum bıraktığınız için teşekkür ederim.Saygılar.

Newbaharım, ahh sizin gibi saygılı, özverili insanlar çoğalsa keşke :)
Sağlık olsun:)
Sevgiler..

Atolyekedi dedi ki...

Ay bana bir şeyler oluyor sinir harbi yaşıyorum. Ben boşuna bu yaşta şeker hastası olmadım hep böyle insanlar yüzünden. Allah sabır ve kolaylıklar versin

Neşetuana dedi ki...

Atölyekedi, öğretmenim Allah sağlık versin, dikkat edin kendinize lütfen.Amin, cümlemize..

Volkan dedi ki...

lahmacun yapabilen bir anne kısmında ben daha çok takıldım :) Ben de rica ediyorum öyle bir anne :)

rumma dedi ki...

Canım, ev alma komşu al derler ya bu yüzden sanırım insanlarla uğraşmak çok zor cidden bu yüzden taşınan arkadaşlarım var benim..:(

Çok geçmiş olsun..:)

sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Volkan, Anneler herşeyin en güzelini yapar :)

Rummacığım, çok teşekkür ederim:)

Nilgün Komar dedi ki...

sanırım anlayış birinci adımda gerekli ama ikinci adımda yeterli değil.. bazen bu tip kişileri sertçe uyarmak daha anlamlı oluyor, zira herkesin anladığı dil ayrı :))
ceza yöntemi ilginçç ama iyi de olmuş hani..
geçen yılda bizim beyaz çamaşırların üzerine üst komşu halı asmıştı.. hepsini tekrar yıkamak zorunda kaldık dı :))


eviniz hayırlı uğurlu olsun.. ben toz serpmeye değil sevgi bereket ve huzur serpmeye geldim.. güzel günleriniz olsun çok çokk....

Neşetuana dedi ki...

Çelebim, çok teşekkür ederim.Güzel sözleriniz huzur verdi zaten:)Dünyada ve ahirette sizler gibi dostlar olsun inşallah:)

muhasebe programları - indir - ilan ver