14 Nisan 2010 Çarşamba

Kentaur (At Adam)


 Daha önce ilk okuduğum üniversite bölümümün " Turist Rehberliği" olduğundan bahsetmiştim.Aslında mitoloji ile ilgili bir blogum var. Ancak burada da beğendiğim Mitolojik Hikayeleri, paylaşmak istiyorum.

Mitolojinin insan aklına sığmayan yönlerinin yanında, hikaye bile olsa mantıklı kurgulanmış yanları var.Mitoslarda en çok dikkatimi çeken, "Kentaurlar" yani at adamlar olmuştur.Ve ilginç bir oluşum hikayeleri vardır.

Kentaurlar, mitoslarda sık sık karşımıza çıkan at adamlardır. Teselya kralı, İksion ile Hera'nın buluttan yapılmış görüntüsünden doğmuşlardır. Önden bakıldığında baş, göğüs ve kolları kimi zaman da ön bacakları insan, karınlarının arkası ve arka bacakları at biçimindedir. Yele ve kuyrukları vardır. Kentaurlar, dağlarda yaşar ve çiğ et yerler. Yabanıl ve azgın yaratıklardır. Herakles ve Dionysos efsanelerinde önemli rol oynayan Kheiron'la Pholos iyi ve yararlı olan Kentavroslardır.


Kentaurlar İlkçağ'dan itibaren ressam ve heykeltraşlara sık sık konu olmuşlardır. Bu eserlerin en ünlüsü heykeltraş Phidias tarafından Parthenon Tapınağı'nın metoplarına yapılan kabartmalardır. Kabartmalarda Lapithlerle, Kentaurlar arasındaki savaş anlatılmıştır.

 


Neşe Tuana

3 yorum:

C3Moi dedi ki...

bunlara çoğu kişi inanmaz ama Kuran'da bile geçer. Nuh tufanından sonra böyle mahluklar ortalıktan kalkmıştır.

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

İlginç..
Mitoloji aram yok lakin yazınıza istinaden merak da uyanmadı değil..
Teşekkürler..

Neşetuana dedi ki...

Cem, Kuran-ı kerimde farklı şekilde geçiyor ama tam olarak anlatılan mitte olduğu gibi değil.

Sevilcim,Ben teşekkür ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver