12 Nisan 2010 Pazartesi

İşyeri Açma Ruhsatı


İkamet ettiğiniz yerde işyeri açmak için, öncelikle belediyeye başvurarak oradan "işyeri açma belgesi" almanız gerekiyor.

Gelgelelim ki, şimdi dışarı çıkıp gezseniz işletmelerin % 80 i belediyeden işyeri açma belgesi almamıştır.Peki, sokakta işportacılık yapan garibanları, Belediye Zabıtaları kovalarda, neden ruhsatasız işyeri açanları tespit etmez?

Cevabını sorduğum, bir zabıtanın dediği aynen şu: "birisi şikayet etmediği sürece, işyerlerine gidip ruhsatı varmı yok mu diye bakmayız"

O zaman sizin işiniz ne?

Ruhsat verilmeyecek yerlerde işyeri açanlar var.Bir kısmına belediyeler göz yumuyorlar.Nedendir bilinmez.(!)Kuşların söylediğine göre; birilerinin akrabası isen, yüksek yerlerde tanıdıkların varsa kimse sana dokunmaz.Aksi halde yüksek yerdeki dayın seni bir şekilde durumdan kurtarır.Toplumda hep olduğu gibi olan her zaman garibana olur.Zengin malı kaldırır ...

Şimdi belediye başkanlarına seslensek, hadi bütün iş yerlerini tek tek kontrol edin.Ruhsatsız olan herkes ruhsatını alsın, belediyeye yıllık vergisini ödesin.Devletimiz de kalkınsın.Hangi belediye başkanı bu çağrıya gelir?

İşyerlerinin ruhsatını kontrol etmek eminim ki, kapalı yerlerde sigara içenleri yakalamaktan daha kolaydır değil mi?zabıtalar sivil kıyafetlerle cafelerde gezerek, sigara içenleri yakalamayı biliyor da ruhsatsız işyerlerine nasıl göz yumuyorlar?Mantıklı bir açıklaması varsa, açıklayacak olan bir yetkili varsa buyursun açıklasın..

Yoksa ; İtirazım var Hakim bey...

Zabıtalara sokaklardaki peçete satanları kovalattırmaktan bıkmadınız mı?Asıl malı, götürenler rahat rahat götürüyor.Siz kalkmış sokakta işporta yapan adamlarla uğraşıyorsunuz.Hayır gücümüz ona yetiyor diyin anlayalım bizde değil mi?

Neşe tuana

2 yorum:

Girls On Blog dedi ki...

Sana cok icten katiliyorum.O kadar cok ruhsatsiz isyeri var ki...biz restaurant isletmecisi oldugumuz icin maalesef neler gorduk neler diyecegim. Ruhsat alanlar aptal mi...bir haksiz rekabetin yasandigi alan da budur.
Degindigin icin tesekkurler

Neşetuana dedi ki...

Girls-On-Blog ;yorumunuz için ben teşekkür ederim.Ben de buna çok kızıyorum, eşit olmalı insanlar..

muhasebe programları - indir - ilan ver