30 Nisan 2010 Cuma

İmamlarda Döver


Ahmet Abi, Bulunduğu ilde halk tarafından çok sevilen, "dinibütün" olarak tanınan, birçok genç erkek mankene taş çıkartacak cinsten  yakışıklı, efendice, kendi halinde bir imamdır.Kadınlarla konuşurken yere bakarak konuşur, hiçbir kadının gözlerine bakmazdı.İlk zamanlarda durumu saygısızlık olarak algılamış olanlar olsa da zamanla mahallenin bayanları tarafındanda kabul edildi.Görünürde çok iyi bir insandı.

İmamı olmayan bir köye, geçici olarak atandığında mahalle sakinleri çok üzülmüştü.Ahmet abinin imamlık yaptığı köyde bir kız ona aşık olmuş, durum karşılıklı olmuş olacakki kız bir gece kaçarak ahmet abinin evine gelmiş.Tabi adam dinibütün bir imam olduğu için, bir kadınla gece aynı evde nikahsız olarak kalmak istememiş.Hemen ilçede müftü olan başka bir imam arkadaşını aramış o gece imam nikahları kıyılmış.O günün sabahında da  yıldırım nikahı ile evlenmişler.

Ahmet abinin eşi Reyhan, köyde büyümüş, eğitimsiz olmasına rağmen oldukça kültürlü bir bayandı.Reyhan'ın ailesi kaçtığı için, kızlarını affetmemişti.Kaçmadan, kızı istemeye gelselerdi, vereceklerdi.Ama böyle yaparak ailesini kırmıştı.Evliliklerinden 4 ay sonra, İmam Ahmet eşini dövmeye başlamıştı.Karısı hiçbiryere çıkamıyordu.Evden kaçtığı için ailesinin yanına da dönemeyeceği için duruma katlanıyordu.İmam Ahmet, çevresinde sakin, çok iyi bir insan olarak bilindiği için, Reyhan  kimseye derdini de anlatamıyordu.

6.ayda, Reyhan hamile olduğunu öğrendi.Ancak imam bey karısını dövmeye devam ediyordu.Reyhan, gizlice babasının evine giderek onlardan kendisini affetmesini istedi.Babası ve annesi kızlarını affettiler.Damatlarını da görmek istediler ama imam ahmet onları görmeye gitmedi..

Hamileliğinde eşinden dayak yiyen Reyhan, çocuğunu kaybetti.Hastanede darp edildiğini gören doktorlar durumu polis'e bildirdiler.Ancak genç kadın, eşinden şikayetçi olmadı.Çünkü eşi ile boşanması durumunda gidecek yeri yoktu.Kaçarak evlendiği için, ailesinin yanına dönecek yüzü, çalışmak için eğitimi de yoktu..

Ahmet imam, bir süre eşine şiddet uygulamaktan vazgeçti.Olaydan sonra mahalle halkı durumu öğrenince imam'ın arkasında namaz kılmak istemediklerinden, uzak olmasına rağmen başka bir camiye gidiyorlardı.

İmam Ahmet, durumu görünce başka bir ilçeye tayin istedi ve oradan eşiyle beraber ayrıldı.Bir süre sonra Reyhan ,bir erkek çocuk dünyaya getirdi.Bu süre içerisinde de eşi ona şiddet uygulamaktan vazgeçmemişti.

Reyhan ve Ahmet'in şu anda biri 10 diğeri 6 yaşında çocukları var yıllar geçti ama İmam Ahmet, karısını dövmekten hiç vazgeçmedi...

Dinine düşkün, namazlarını kaçırmayan bir adamın bunları yapması çevresi tarafından hep yadırgandı.Namaz, oruç, zekat..Müslümanın yapması gereken görevlerden lakin "müslümanım" diye geçinen birisinin kendisine emanet bir kadına böyle davranması akla sığmayan bir durum.Sanki bir hastalık gibi..

Yani insanları bu müslüman adam iyidir, bu değil kötüdür diye sınıflandırmamalıyız.Kimin ne olduğunu ancak Allah bilir.Görüntüler her zaman gerçeği yansıtmaz..

Neşe Tuana

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhabalar efendim,

Anlattığınız hikaye, herhalde gerçek yaşanmış bir hikaye olsa gerek. Baştan sona kadar hikayeyi okudum. Hikayenin içinde hep imam Ahmed'in eşine şiddet uyguladığından bahsetmişiniz de, bunun nedenini bir türlü irdelememişiniz.

Eğer imam hiçbir sebep yokken, zevk için eşine şiddet uyguladıysa; imam hasta demektir. Yok, işte imamın sözünü tutmadığı, ya da onun istediği gibi davranmaması nedeniyle bir şiddet uygulanıyor idiyse, o imama bence imam denilemez. Zaten herkes imam olamaz. Bakmayın siz böyle imamın bolluğuna.

Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın.

Newbahar dedi ki...

Neler oluyor şu dünyada. Sen aşık ol, ananı babanı hiçe sayıp kaç, kocandan dayak ye...
Ne yazık ki çok var bizim ülkemizde bu tür olaylar.
Bir din adamının eşine şiddet uygulaması akıl alır gibi değil.
O çocukların ruh halleri nasıldır kimbilir. Çok zor bir durum, mutsuz bir evliliği devam ettirmek zorunda olmak.

Ders alınacak pek çok nokta var.

Sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Recep bey, teşekkür ederim.Evet, yaşanmış bir olay.İmam'ın hiçbir sebep yokken şiddete başvurduğu için hasta olduğunu düşünüyorum.

Newbahar, Çocuklar için zor bir durum.Hem o şiddeti görmek hem de buna katlanmak zorunda olan bir anneyi görmek..İkisi de zor.

muhasebe programları - indir - ilan ver