13 Nisan 2010 Salı

İhlas Finans Mağdurları"2 gözlü derme çatma bir evde yaşıyorduk.Babam yoksul bir adamdı.İnşaatlarda çalışır, akşam eve elleri yara bere içerisinde gelirdi.Eğitimimiz için bir miktar para ayırmıştı.Çok sıkıntı çekmesine rağmen, hiçbir zaman o paraya dokunmadı.

Bir kış günü çalıştığı inşaattan yara bere içerisinde geldi.Çalışırken düşmüş, kolu kırılmıştı.İşyeri  tazminat vermeden, iş hakkını fesih etmişti.Birkaç gün, sadece bayat ekmeklere yağ sürüp onu yedik.Sabahları annem erkenden kalkar, bayat ekmek almak için yola düşerdi.Bir ay kadar böyle direndik.Okulda öğle tatillerinde eve gelmezdim.Arkadaşlarım yemek için kantine indiklerinde " ben aç değilim" derdim.

Durum böyle devam edemeyince annem bir yerde bulaşıkçılık yapmaya başladı.Babam eğitimimiz için biriktirdiği parayı harcamamakta direniyordu.Açtık ama ne olursa olsun o paraya dokundurmuyordu.

-Eğer ben ölürsem çocuklarım bu para ile okuyacak, diye ağlıyordu.

Babamın kırık kolu 2 ay sonra ancak düzeldi.Bu süre içerisinde hiçbir akrabamız bize yardım etmedi.Babamın babası bile halimizi bildiği halde birgün kapımızı çalmadı.

Babam iyleştikten sonra, eğitimimiz için ayırdığı parayı o zamanlar "İhlas Finans" diye anılan Enver Ören'in katılım bankasına yatırdı."


O para babanın 4 çocuğunun geleceğiydi.Aç kaldı, ekmeksiz kaldı ama o parayı biriktirdi.İstedi ki çocukları kendi gibi ezilmesin hayatta..

Çocuklarını güçlükle okuttu.Çoğu günler aç uyudu.
Kızı ve oğlu özel üniversitelerde burslu olarak bölümler kazandılar.Ancak baba İhlas Finans' a yatırdığı parasını alamadı.Çünkü Enver Ören " zarar ettim" dedi ve devlet, finans katılım bankasına el koydu.

O günde bu yana tam 13 yıl geçti...

Anne bulaşıkçılık yaparak, Baba hamallık yaparak, çocuklarını okuttular.13 yıllda paralarını almak için, birçok kez girişimde bulundular ama paralarını alamadılar.Babanın büyük kızı Ankara' da özel bir üniversitede burslu olarak okuyordu.Enver Ören' e bir mektup yazdı, durumlarını anlattı.Mektubuna cevap alamayınca Enver Ören'in evine gitti.Gece boyu kapısında bekledi ama zengin burjuva genç kızla görüşmeyi kabul etmedi.

...

Hamal babanın, bulaşıkçı annenin çocukları meslek sahibi oldular.Babanın oğlu ünlü bir avukattı, kızı da doktor, diğer kızı öğretmen, diğer oğlu mühendis...

Hamal babanın , bulaşıkçı annenin çocuklarıydılar...

Artık o paraya ihtiyaçları kalmamıştı.Ama babanın büyük oğlu ve kızı parayı fazlası ile almak istiyorlardı.O para da babalarının ve annelerinin alın teri vardı.

Avukat oğlu, Dava açmaya karar verdi..Ve dava açıldı...

Hayatlarının kırılma noktasıydı..

Sonucu ne olur bilinmez ama Din istismarı ile bu ülkede insanların parasını toplayıp hortumlayanlar hala ülkemizde rahat rahat elini kolunu sallayıp geziyorlar.Ne acı..

İhlas Finans' ın sahibi Enver Ören'in oğlu amerikan vatandaşlığını seçmiştir.1990 lı yılların başında "din istismarcısı olarak " ülkemizde türeyen TGRT kanalının da sahibi olan Enver Ören' de yurt dışında yaşamaktadır.Oysaki 90 lı yıllarda kendisinin milliyetçi olarak anılmasını sağlamıştır.MErhum Alparslan türkeş'in cenaze görüntülerini canlı yayında baştan sona veren tek kanal TGRT dir.Çünkü halka kabullendirmek istediği imaj; dindar milliyetçiyim'dir.

Kişisel yorumum: islam, allah, helal diye diye para toplayıp finans kurumu kuran, bunu da batıran. Paramız müslümana gitsin derdindeki iyi niyetli cahil halkın paralarıyla kurduğu ve zamanında, "adeta bir islam devirimi timsali" olarak lanse ettiği kanalını da rupert murdoch isimli siyonist, global medya partonlarından birine satan zat-ı pek bi muhterem. Allah kendisini bildiği gibi yapsın..

Neşe Tuana

10 yorum:

yıldız dedi ki...

peki para ne olmuş alınabilmişmi? benmi kaçırdım.
zaten islami banka ne onu anlamıyorum faiz haram e o ne veriyor. din ile insanları sömüren dindar olan insanların diğer dünyada vay haline diyorum adalet öyle veya böyle yerini bulucaktır. buluyordur. keşke ders alınabilse:(
çok duygulandım. belkide bu hırs o çocukları bu mevkilere getirdi olamazmı her olayda olumlu bir taraf vardır.
sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Daha dava aşamasında.Ama binlerce insan var parasını alamayan, ne olacak bakalım..

adamoda dedi ki...

bankaya ufacık borcun olsa icra ya verirler .enver ören i,cem uzanı,halis toprak ı da icraya versin devlet .halktan parayı topla sonrada battım napiiimmm.olurmu öyle şey .sonuna kadar haklarını arasınlar ..

Neşetuana dedi ki...

adamoda;inşallah herkes alabilir parası..

Adsız dedi ki...

şimdi bu bana dilencilik hikayesi gibi geldi,kemalettin tuğcunun acıklı romanlarından bir tanesi,şimdi insan bu kadar sefalet çekip parasını ihlas finansa yatırıyorsa ahmaklıktan başka bir şey değil derim,ha!reklam yapıp özendiriyorlar,kusura bakma her reklama aldanmıyacak,şimdi finansçı değilim,finansada para yatırmadım,burada ticaret var iflas etmişler,ederler,bunu hesabını sadece finansa değil,batan 18 banka var,bunlarda sormak lazım,burada bana biraz acımasız yüklenme var

Neşetuana dedi ki...

adsız; dilencilik hikayesi ile nasıl bağdaştırdınız çözemedim.hikayenin asıl konusu,bütün zorluklara rağmen çocuklarının eğitimi için birikim yapan anne ve baba.hırsızlara acınmaz tabi:)

o da sizin fikriniz elbette.

Adsız dedi ki...

Cahil halk kelimesiyle para yatıranlar aşağılanıyor.kandırılan halk dense daha uygun olur çoğu kimseler farklı durumlarla kandırılabilir.içlerinde milletvekili bile vardı.insanlar faiz endişesinden dolayı dindar görünen birine güvenmişler.faizsiz kurumlarda faizle işleyenler gibi devlet güvencesine alınmalı.İhlaszedelere başbakan sahip çıkmalı ki dindarlara güvenmeme malzemesini kullanamasınlar.

Adsız dedi ki...

peki davayı kazandınız mı?

Adsız dedi ki...

siz neyin kafasındasınız....

Adsız dedi ki...

Allah'ım yarabbim niye yanlış yazıyosunuzki hayatı tamamen yanlış yazılmış ihlas mağazada yapılan satışların parasıyla yapïldı ama bazılarının tabi gözü kalıp elemanları degişince batıyor ama merak etmeyin sizin gibi insanlar olunca bu hayatta tabiki batar

muhasebe programları - indir - ilan ver