26 Nisan 2010 Pazartesi

Gezilecek Yerler

Bu haftaki pazar gezisi duraklarımız ;

Manavgat Küçük Şelalesinde Közde alabalık, öğle yemeği ve çevre köyler gezisi,


Manavgat şelalesinin yanından geçen ve kuzeye Oymapınar Barajları'na giden yolu izlemeye devam ettiğinizde barajın hemen girişine yakın bir noktada görülen su kemeri muhtemelen Roma döneminde, Side'ye Manavgat çayından su taşımak için kullanılmış.


Antalya'da, Manavgat Nehri üzerinde, elektrik enerjisi üretimi amacı ile 1977-1984 yılları arasında inşa edilmiş Oymapınar Barajı;
Oymapınar barajından sonra devam eden yolda kurulmuş olan ağaç evlerden oluşan oymapınar tatil köyü evleri;Tatil köyünde doğal bir hava var.Ve teknolojinin nimetlerinden faydalanarak otantik doğal bir kurgu ile hazırlanmış bir çamur banyosu.Yabancı turistlerin çok ilgisini çeken çamur banyosunun cilde iyi geldiği rivayet ediliyor.Her ne kadar çamura girmeyi tercih etmesem de eğlenceli olur gibime geliyor. :)Tatil köyünde küçük bir alan yaban hayvanlarına ayrılmış.Adeta küçük bir hayvanat bahçesi görünümünde olan bu bahçede dağdan ve ormandan yakalanan hayvanlar besleniyor.Resimdeki yaşlı bir kurt.İlk gördüğümde iri bir köpek sanmıştım.Hatta kendimi biraz aşıp kendisine elimi uzattım.Yurtdışından Dağdan yakalanıp getirilmesine rağmen Saldırgan değildi.Çok sevdim, ama uzun süre gözlerine baktığınızda ürkütücü görünüyor.


Bu da tatil köyüne yapılmış havuz..Herşeyin doğal olmasına dikkat edildiği gibi havuzu da doğal görüntüye uyum sağlayarak taştan yapmayı tercih etmişler.Tatil köyü sahipleri çok güleryüzlü insanlar, bizi çok sıcak karşıladılar gezdirdiler.Teşekkür ederiz :)Kuş, börtü böcek sesleri , bütün günü balık tutarak geçirebileceğiniz arabanızla 10 dakikada side sahiline inebileceğiniz bir tatil yapmak isterseniz işte burası tam size göre bir yerdir.Ohh mis gibi sessiz sedasız bir yer.İnsanın kendisi ve ailesi ile başbaşa kalmak için seçebileceği en güzel mekan..

Burası da Antalyanın Manavgat İlçesine yaklaşık 24 km uzaklıkta olan Tarihi Seleuka kenti.Görüldüğü gibi turistlerin yoğun ilgisine rağmen, antik kent koyunların keçilerin otlama alanı halina gelmiş.Koruma altına alınmamış bir tarihi eser..1. numarada gösterdiğim yer tarihi antik kentin girişi koyunlarda hemen altında otlanıyor.
Birazcıkta rehberlik yönümü konuşturalım;

23 km. kuzeydoğusunda Sinler Köyü yakınlarındaki Seleuka antik kenti, Selevkoslar tarafından kurulmuştur. Antik kentin özellikle çam ormanlarının süslediği çok güzel bir doğa görünümü vardır. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan kent tüm ovayı ve denizi gözler önüne serer. Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesi’nde sergilenmektir.Tarihi eserlerini çok korumayı bilen gezici halkımızda yüzyıllık bir taşın üzerine yazı yazmayı layık görmüş.Yazık..

4 yorum:

Unknown dedi ki...

Fotoğraflar ve anlatımın harika, sayende bir tur da ben attım :)

aydilber dedi ki...

ah canım bu sene kısmet olursa antalyaya gelicez ve şimdiden görmem gereken yerler hakında hoş bir fiki oldu sağol

Neşetuana dedi ki...

Çilekli süt, teşekkür ederim.Fotoğrafları beğenmeniz memnun etti beni:)

aydilber, inşallah gelin tabii.Siz de sağolun.

hayal perest dedi ki...

yaaa çok güsellll:(

muhasebe programları - indir - ilan ver