24 Nisan 2010 Cumartesi

Facebook


Bu sabah pekde çok kullanmadığım, Facebook hesabımı açarak bir kontrol edeyim dedim.Listemde 523 kişi vardı.Yavaş yavaş listemdekileri kontrol etmeye başladım, yeni arkadaşlık talepleri gönderenleri inceledim...Listemde ekli olan yaklaşık 200 kişi yolda görsem selam verip geçtiğim insanlardı.Eklediklerinde ayıp olmasın diye birçoğunu eklemiştim.Diğer kalan kısım akrabalar, üniversiteden hiç konuşmadığım sadece yüzünü gördüğüm arkadaşlarım, farklı illerden okuduğum ilkokuldan olan arkadaşlarımdı..Teker teker çok konuşmadıklarımı silmeye başladım.Onu da sileyim bunu da sileyim derken baktım listem 222 kişi oldu.Arkadaş listemde sadece yakın arkadaşlarım, iyi tanıdığım, yada sürekli konuştuğum insanlar kaldı.

Bir kısım akrabaları da silmek istedim ama bir ara ben kuzenimi sildiğim için bütün aileye bunu yaymıştı.Ondan turstım ve silmekten vazgeçtim :D Buradan okurlarsa kendilerine arz ederim.

1 saat sonra tekrar Facebook hesabıma giriş yaptığımda, sildiğim kişilerin " beni neden sildin?" mesajını gördüm.100 kişiye ayrı ayrı " beni neden sildin " e cevap veremeyeceğimden sessiz kaldım.O kadar zaman hiç konuşmamışım, silince " neden sildin?" diyene ne denir ki..

Baktım tekrardan ekliyorlar.En iyisi beklemede kalsın, dedim." Yolda görsem selam vermem, Facebookta eklerim" diyorlar resmen...Acaba arkadaş sayısı fazla olunca ne oluyor?Para mı veriyorlarda ben bilmiyorum? :P

Bir de hiç tanımadığınız halde sizi ekleyip "nasılsın?" diyen insanlar var.Ne zaman yüzümü gösteren bir resmimi facebook profilime eklesem, ardından " aa sizi birine benzettim ilkokulu nerde okudunuz?"  diye bir mesaj geliyor.Acayip bir hafızam vardır.O kadar il değiştirmiş olmamıza rağmen, 1. sınıfta beraber okuduğumuz sınıf arkadaşlarımı bile hala hatırlarım.Birçoğuyla facebook ve okul forumları sayesinde birbirimizi bulduk..Yani "sizi birine benzettim" sözü çok basit oluyor.Cevapta vermiyorum.

Ama birşey keşfettim.Facebooktaki gereksiz ilişki durumu alanını "evli" yapınca tanımadığınız biri ilk cevap verdiğiniz mesajdan sonra, ilişki durumunu " evli"  görünce " pardon, siz değilsiniz, karıştırdım.Rahatsız ettim, evlisiniz" diyor.Evli olmasam rahatsız mı edecektin?
....

1. sınıfta saçımı çektiği için ,pantolonuna ve saçına sakız yapıştırdığım, bu yüzden saçını kel yapmak zorunda kalan arkadaşım beni bulduğunda, onu bile hatırladım.Arada bunu hatırlatıyor, gülüyoruz kendimize..16 yıl geçmiş aradan, yıllar sonra çocukken gördüğün insanların değişmesi insana garip geliyor..


Facebook'u seviyorum.Her ne kadar amacı dışında kullananlar olsa da, uzakta olan arkadaşlarımın fotoğraflarını görerek özlem gidermemi sağlıyor.Kaybettiğim birçok arkadaşımı da oradan buldum.Yani insanları birbirine kavurturduğu için iyi birşey..


Neşe Tuana

3 yorum:

Unknown dedi ki...

merhaba tuana
ben özlemm namı diğer tuana'nın dünyası (chunli beaty deki tuananın dünyası yani)senin de izleyicinim aslında aynı ismi taşıyor olmamız dikkatimi çekmişti ve bloguna bayıldım..görüşmek ümidiyle sevgilerrr

Unknown dedi ki...

Yazdıklarınız çok doğru bu alanı lüzümlu kullananlar olduğu gibi boş boş iş olsun diye kullananda çok ..Özelliklede ilkokul ,lise,üniversite arkadaşlklarının devamı açısından çok yararını gördüm ama gereksiz bir çok uygulamayıda barındırmıyor değil..
o uygulamalarada katılmayız olur biter irade meselesi..

Neşetuana dedi ki...

Özlem, hoşgeldiniz..

Sevgi, gereksiz uygulamalarda var tabi.Ama dediğiniz gibi yararlı yönleri de var.

muhasebe programları - indir - ilan ver