9 Nisan 2010 Cuma

Dimes Süt mü? Pınar mı?Tüketici Satın Alma Eğilimi


Pınat Süt, Dimes'e göre biraz daha popülerlik kazanmış gibi.Tüketicilerin, ürün tercihlerinde doğru ve kaliteli bir karar vermeleri için, öncelikle benzer firmaların ürünlerini de araştırması gerekiyor.Pınar süt'ün reklamlarda çok boy göstermesi, kaliteli olduğu anlamına gelmiyor.Ama reklamların insanlar üzerinde psikolojik bir baskı yaptığı, inkar edilemeyecek bir gerçektir.Bizim bıdık (ördeğim ) bile, reklamları kuzenimin ikizleri ile beraber pür dikkat izliyor.İkizler, reklamlarda bir çikolata yada onlara göre birşey görsünler hemen onun alınmasını istiyorlar.İşte bu reklamların insanlar üzerindeki psikolojik ve merak etkisi.

Süt, düzenli tüketilmesi gereken gıdalardan birisi.Hergün içiyor muyum?Hayır.İçmeye gayret ediyorum.Kışın sıcak süt, yazın soğuk süt bana hoş geliyor.

Tüketicilerin satın alma eğilimlerinden bahsetmişken, ürün ambalajlarının da satın alma da büyük etkisi olduğunu görüyoruz.Alışveriş yaparken, çok iyi gözlemliyorum.Düşük gelirli insanlar, genelde pınar süt'ü tercih etmiyorlar.Çünkü markanın ün yapmış olması sebebi ile diğerlerinden fiyat olarak farklı.25 kuruş bir evin ekonomisini ne kadar sarsar diye hesap yaparsanız, ben size hiç yokluk görmemişsiniz derim.Çünkü olmayan için kuruşlar önemlidir.

Bunların dışında, sayılabilecek markalı sütlerde var.İçim süt mesela.Kesinlikle almıyorum.İnek sütü ve koyun sütü arasındaki fark nedir diye merak ederseniz, içim süt buna en güzel örnektir.Ben koyun sütünü sevmiyorum.Peynir yapımında lezzetli olabilir ancak içilecek süt olarak kullanılmamalı, çünkü aşırı yağlı ve tadı  güzel değil.

Ücret açısından bir değerlendirme yapalım.Pınar süt'ün rafta yazan fiyatı : 2, 10 TL,  Dimes süt : 1,79 TL.
Sorular: Pınar süt'ün fiyatı neye göre pahalı?, Yetiştirilen inekler farklı bir tür mü? Çok sayıda  ayrı inek türleri olabilir ama 1 kilo süt 'ün fiyatı yanyana satılan  markalar arası, niçin  farklılık gösteriyor?
Tüketici sadece ürünün gerçek fiyatına para ödemeli.Onun dışında marka olması, ürün'ün gelir seviyesi yüksek kesimler tarafından tercih edilmesi benim için hiçbir anlam ifade etmez.Eğer ben aynı rafta 1 kiloluk sütü farklı fiyatlarda görüyor isem, gıda alımında bile siz insanlara sınıf ayrımı yapıyorsunuz demektir.Hiç "yapmıyorum " diye savunma yapamazsınız çünkü düşük gelire sahip insanların ucuz sütü tercih edeceğini bal gibi de biliyorsunuz.DEĞİL Mİ?

8 yorum:

rumma dedi ki...

Bende dimes diyenlerdenim..:)

hayırlı cumalar sevgiler

aydilber dedi ki...

ben gıda mühendisiyle konuşmuştum ..sütün nereden alındığı değil hijyen şartları önemli hangi marka olusa olsun pastorize yapmak için ani ısıtma ve soğutma çok önemli demişti...bunuda her marka mutlaka yapıyordur...benim içinde marka değil aldığım süte güvenmem önemlidir...ama neden bilmem pınar için çocuklar asla başka süt içmiyo acaba bi alışkanlıkmı yaratıyor

Unknown dedi ki...

süt alırken sütaş alıyorum devamlı ama
şurda ayrılıyoruz;

marka olması fiyatlarına yansımalı bence reklamı fazla,

daha cok yerde satılıyor.

bugün migrosda rafların en ön sıralarında olmak kaç sıra hangi malın konulacağı bile % ile hesaplanıyorsa marka farkı fıyata yansımalı.

Neşetuana dedi ki...

Rummacım, Hayırlı cumalar.:)

Aydilber, Evet Pınar süt'ün reklamları çok olduğundan çocuklar arasında tercih ediliyor.Ürünün ambalajıda satın alma yönelimini arttırıyor.

Moda(e)ratotum,işte buda ürüne değilde reklama para vermemize neden oluyor mmalesef...

Newbahar dedi ki...

Hazır süt kullananlardanım bende. Ambalaj elbette önemli ve bu fiyatı artırıyor. Kapaklı şişe sütler tercihim. Evde çok tüketildiği için 1,5 litreliklerden alıyorum. Eğer tatlı yapacaksam güvenilir ama ucuz markaları tercih ediyorum. Dimes, Halk veya Migros farketmiyor.
Bence konuşulması gereken bu markalar değil, iki gündür dikkat ediyorum süt üreticisi sütlerini yollara dökmekte. yüzlerce litre süt yıkıyor sokakları!! Onlar kazanamadıklarından, yemin pahalılığından şikayetçi.
Ambalaja girmiş sütleri üretenler bunlar, litresi 1 lira bile değil bu süt firmalarına satıyorlar.
Süt daha ucuz olmalı, eğer raftaki fiyat üreticinin cebine kar olarak düşmüyorsa yakında sütlerin fiyatlarıda uçar.

Neşetuana dedi ki...

Newbahar, tatlı yaparken ben de ben de ucuz güvenilir markaları tercih ediyorum.:)

Evet, sütün fiyatı daha ucuz olmalı ki herkes içebilsin ve aynı ürüne farklı ücret ödemeyelim..

yıldız dedi ki...

tercihim pınar , dimes bir kez katkısız meyve suyu aldım, misafirlerime çıkardım rezil oldum . pelte gibi vişne jölesi olmuş . üşenmedim yazdım ilgilendiler aldıralım dediler kutuyu. bi kutu dimes vişne suyu ile gelmişler bozuk ürünü almaya:D çok komik geldi. yani telafi ettik der gibi almayacaktım onuda ne bu diye . müşteri memnuniyetine bide şu ürünlerimizi deneyin denmezmi ne bileyim????
haksızmıyım?
http://yildizlimakyaj.blogspot.com/
sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Yıldız, dimes'in meyve sularını kullanmıyorum ama diğer bazı markalara göre daha koyu bir kıvamda olduğunu biliyorum.Onlarda geliştirme yapılması gerekiyor gibi.
Sevgiler.

muhasebe programları - indir - ilan ver