28 Nisan 2010 Çarşamba

Canan Arıtman Ve Çağdaşlık

CHP milletvekili Canan Arıtman..

Her ne kadar ilgi alanıma girmeyen hatunlardan olsada, yaptıkları insanları şaşırtacak türden.Kendi içinde çelişkili olan tavırları ile dikkat çekmiştir.Lise yıllarımda kendisini silaha düşkünlüğü ile tanıdığım milletvekilidir.Kadın hastalıkları uzmanıdır.

2006 yılında Emine Erdoğan'a yazdığı bir mektup ile, Emine Erdoğan'ın giyim tarzı ile yabancı ülkelerde Türk kadınını rezil ettiğini, çağdaş türk kadınını temsil etmediğini iddia ederek şöyle bir mektup yazmıştır;

Sayın Emine Erdoğan

Sizin ve beraberinizdeki birçok bakan eşinin türkiye cumhuriyetini temsilen gittiğiniz yurtdışı gezilerdeki giyim tarzınız, türk halkını, türk kadınını rencide etmektedir; rahatsız etmektedir. belki samimi inancınız gereği tesettürü tercih etmiş olabilirsiniz. her ne kadar çocukluğunuzda ağabeyiniz tarafından zorla tesettüre sokulduğunuzu, günlerce ağladığınızı beyan ettiyseniz de yetişkin olduğunuzda buna devam ediyor olmanız artık kişisel tercihiniz olduğunu düşündürüyor. bu kişisel tercihinize saygı duyarım. ama izin giyim tarzınız türk kadınının genelinin giyim tarzı değildir. modern türkiye cumhuriyetinin kadınları tesettürsüz, çağdaş, batılı giyim tarzını benimsemiştir. bu nedenle kişisel tercihleriniz yurtdışında türk kadını ve türkiye hakkında yanlış imaj yaratılmasına neden olmaktadır.


Bir türk kadını olarak, gereksiz bulduğum bir mektup yazmıştır.Ben nasıl özgürce tesettüre girmeme hakkımı kullanıyorsam; isteyen de tesettürle gezebilmelidir. Şahsen bakan eşlerinin hiç bir şekilde beni temsil ettiğini düşünüp gocunmuyorum.Mektuba bakılacak olursa Canan Arıtman, Modernliği saçın açık olması yada açık giyinmek olarak kabul ediyor.Çağdaşlık saçı açık gezen, açık giyinen kadınlarla değil ilim ve irfan sahibi bir toplumla olur.Canan Arıtman, sadece saç açıklığı ile modern olunamayacağını bilecek kadar eğitimli bir bayandır.Mektubunda bile kendi açıklığına saygı gösterilmesinin gerektiğinin altını çizerken, başkasının inancına ve toplumda bu inancına uygun yaşayan bütün çağdaş kadınları "çağdaş değillerdir" diye etiketlemiştir.

Mektubunda geçen "modern türkiye cumhuriyetinin kadınları tesettürsüz, çağdaş, batılı giyim tarzını benimsemiştir." cümlesi üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.Tesettürlü kadınlar çağdaş değilmidir?Milletvekili olmasına rağmen ülkemizde kaç tane tesettürlü bayanın inanç özgürlüğünü yaşayamadığı için yurt dışında çalıştığını, bunların arasında birçok alanında uzman avukat, doktor, mühendis bayanın  olduğunu biliyor mu?Toplumda zaten eğitim hayatında da kabul edilmeyen türbanın " türbanlılar çağdaş değildir" diyerek daha büyük bir baskı altına soktuğunun farkında değil mi?

Saçım açık ama örümcek kafalı değilim.Saç açıklığını, açık giyinmeyi modernlik olarak tasvir etmiyorum.Okumuşlarında cahili oluyormuş.En kötüsü  örümcek ağlarını insanın beyninin içinde taşımasıymış..

Vatan için savaşan Nene Hatun bu ülkenin çağdaş kadını değilmiydi?Başörtülüydü..Biz batılı değiliz, kendi kültürümüz var.Tesettürsüzlük benim/bizim tercihimizdir, batıya benzemek için, çağdaşlık imajı vermek için bunu seçmedik.

Kadınları mecliste temsil eden bir bayanın böyle düşünmesi ne acı..

Canan Arıtmanın çekilişkileri bunlarla sınırlı değil aslında;

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' e " soyağacı araştırılsa ermenilik" çıkar dedikten, sadece birkaç ay sonra ermeni bir vatandaşın Türkiyede kalabilmesi için başbakandan yardım istiyor ve başarılı olarak Moya Moya hastası Arthur Manukyan için oturma izni çıkarıyor.

İşte çağdaş türk kadını Canan Arıtman;


İşte mektuba konu olan kıyafetlerle Türk kadınını temsil etmediği söylenen Emine Erdoğan;

Fotoğraflarına bakılınca hangisinin daha çağdaş olduğu anlaşılıyor mu?Hangisi daha çağdaş?
Aldığı eğitimden yaşam adına birşeyler öğrenememiş insanlar, örümcek ağlarını daima beyinlerinin içinde taşırlar, zamanı geldiğinde de beyninde biriktirdiği ağları ağzından atmaya başlarlar, dörtbir yanı ağlarıyla örmek istercesine..

Okumuşun cahili hiç çekilmiyor...

Neşe Tuana

4 yorum:

ladygreenriver dedi ki...

canım sana en içten dileklerime kaılıyorum..daha bunun üzerie söyleyecek sözüm yok....tüm yazdıklarını paylaşıyorum...ve diyorum ki;"Medeniyet bedeni soymaksa eğer,hayvanlar bizden daha medeni"deniş sevgili Necip Fazıl....zavallı bunlar zavallı..
sevgiler canım...

Neşetuana dedi ki...

ladygreenriver, Necip Fazıl Ne güzel söylemiş..yorumunuz için teşekkür ederim.

April dedi ki...

tuana'cım,
yazdıklarına katılıyorum...
üstelik Canan Arıtman beni temsil etmiyor bile...CHP nin çelişkili yüzlerinden biri kendisi...

Neşetuana dedi ki...

April, kendi içerisinde çelişen birisi zaten türk kadınlarını temsil edemezdi.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver