21 Nisan 2010 Çarşamba

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Hayatta hiçkimseye güvenmedim, kendime benden başka iyi bir dost seçmedim.Başkalarının dost olarak seçtiği olsam da kendime kimseyi dost seçemedim.Çevremde her zaman sayamayacağım kadar arkadaşım oldu.Hiçbiri ile devamlı görüşmedim.Hep kendi kabuğumda ailem ile hayatımı sürdürmeyi seçtim.İnsanlara iyilik yaptığımda gizli yapmayı tercih ettim.Yaptığım hiçbirşeyde aşırıya kaçmadım.Hatalar yaparak doğruları öğrendim.Yaptığım hataları bir daha asla tekrar etmedim.Geriye dönüp baktığımda, hayatımda " keşke " diyebileceğim birşey bırakmadım.Hayat bana ne istediysem verdi, almasını bildim, gerektiği zaman da bırakmasını..

Sevgide, merhamette hiçbirzaman abartıya kaçmadım.Beni sevmeyeni hiç sevmedim.

Sürekli görüştüğüm Arkadaşlarımı iyi insanlardan seçtim.Aile hayatı, kişilikleri  iyi olmayan arkadaşlarımda oldu.Hiçbirine uymadım, kimseye benzemeye çalışmadım.Üniversitede, yurtta odada alkol komasına giren arkadaşlarıma katılmadım.Yakın arkadaşım sigara tiryakisiydi, alkol alırdı..  hiçbir zaman onun yaptıklarını denemeye çalışmadım."Çevre insanı etkiler " sözüne dahil olmadım.Her gruptan arkadaşım oldu, ama sadece selam verip geçtiğim insanlardan oldular.Dost edinmedim...

Hatalar yaptım, bir daha tekrarlamadım.Ama "neden yaptım" diye kendimi yargılamadım.Hiç hata yapmamış bir insan hayattan birşey öğrenememiş demektir.

Beni dost seçenlerin sırlarını hep sakladım.Kimsenin arkasından konuşmadım, birisi hakkında iyi düşünmediğimde yüzüne söylemeyi tercih ettim, dürüst oldum başım ağrımadı.

Birisinden ilk  tanışmamızda hoşlanmadıysam bir daha onu hiç sevemedim.

Zamanında öğretmenim olan eğitimcilerle, bugün aynı okulda görev yapmaya başladım.Onlarda beğenmediğim herşeyi eğitimde düzeltmeye çalıştım.Hayattan ne istediysem aldım...

Sürekli çevremde birilerini görmekten hiç hoşlanmadım.Anne, baba, kardeşler... kısacası aile' den başka kimseye ihtiyaç duymadım.

Birkaç kişiyi sevenleri anlayamadım.Tek birini sevdim.Bana " Neşe " demesini, sesini sevdim.

Kişilerin bana uymayan düşüncelerini hep saygı ile karşıladım.

Hiçkimseyi dış görünüşüne bakıp değerlendirmedim.

Engelli insanlar, benim için her zaman ayrı bir değere sahip oldular.Gözleri görmeyen amcamın dünyayı kalbiyle görmesini sevdim.

Bedenimin reenkarnasyonu olan Toprak' ı sevdim.Kokusunu sevdim.

Bedenimin parçası toprağa çiçek ekmeyi sevdim..

Dost dost diye nice nicesine sarıldım
Benim sadık yârim kara topraktır
Beyhude dolandım (ey yar) boşa yoruldum
Benim sadık yârim kara topraktır ...

(Aşık Veysel Şatıroğlu)

Neşe Tuana

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver