13 Nisan 2010 Salı

Aşkın Ömrü Üç Yıldır


"Sivrisineklerin ömrü bir gündür, güllerinki üç gün.Kedilerin ömrü on üç yıldır, aşkınki üç. böyle işte. ilk yıl tutku, sonra bir yıl şefkat ve nihayet bir yıl can sıkıntısı. "

Her insan bencildir ve bu yüzden hayatı boyunca birileri tarafından sevilmeye muhtaçtır.Başkasını sevdiği zamanda sevgisine karşılık verilmesini ister, buda bencilliktendir.Evlenip çocuk sahibi olmak isteme duygusu da bencil bedenlerin isteğidir.Sevebileceği, soyunun devamını sağlayacak bireylerin olmasını isterler..1.yıl tanışma evresi olduğu için, kişiler heyecanlıdır.Birbirlerinin hergün yeni bir huyunu keşfederler.Karşı cinsin bize göre ters olan huylarını, tanışma yılında görmemezlikten geliriz."Çok seviyorum nasılsa, ne olursa olsun önemli değil, ben onu olduğu gibi seviyorum " diyerek kendimizi kandırırız.Aslında insan kendini yine bencillikten kandırır.Çünkü o insanın yanında kalmasını ister.Yanlış yönlerini görmek uzaklaşmasına sebep olacağı için görmemezlikten gelir.

İlk yıl aşktan ölür insanlar.Birbirlerini görmeden nefes alamayacak hale gelirler.Böyle bir nostaljik durumdan sonra birbirlerini herhali ile kabul edeceklerini düşünüp evlenmeye yada -türk aile yapısında kabul görmeyen- beraber yaşamaya karar verirler.

Aynı ev içerisinde yaşadıktan sonra, sevdiğiniz insanın farklı yönlerini görmeye başlarsınız.O çok güzel/yakışıklı bulduğunuz insan, artık eskisi gibi değildir.Sabah yanınızda uyandığında, salyalı yüzünü gördüğünüzde, bir zamanlar onun için yağmurlarda ıslandığınız sevgilinizin (yada eş) sizin için hiçbir anlamı kalmaz.Akşamdan akşama yoğun iş temposu arasında, sadece yemeklerde bir araya geldiğiniz mecburi bir yaşam başlar aranızda..

Üçüncü yıl artık herşey daha fazla gerilir.Birbirine hakaret etmeye başlar insanlar.Yıpranma dönemi böylece başlar..

Zamanında birbirlerinin görmezden geldikleri huyları, ortaya bir bir dökülür.Karşılıklı atışmalar, çatışmalar başlar.Çiftin eğer çocukları varsa araya aileler girer ne yapar eder onları biraraya getirirler.Mutsuz olman önemli değil.Aileler genelde " - Akrabalar ne der?Bizim ailede boşanan yok,Çevre ne der? " diye dövünürler.Bir de kadın tarafından bakarsak, boşanmış kadın "dul" diye anılır.Hiç evlenmemiş bir erkek dul bir kadın ile evlenmek istemez.Basa basa ezerler kadını, boşandığı andan itibaren..

Zaten insanlar toplumun değerleri ile yaşarlar.Kimse içinde bulunduğu topluma ters birşey yapamaz.Toplum insanı yönetir, insanın nasıl davranması gerektiğini öğretir.

Ülkemizde evde boş oturan kadınların, kahvede boş gezen adamların dedikodudan başka birşey yapmadıklarını da düşünürsek toplumun insan hayatını yönlendirmesi açısından olan etkisini açıkca görebiliriz.

3.yılda aşkı değil, biten saygılarına yenik düşen çiftler ayrılırlar.Halbuki onlar birbirlerine saygısızlık yaptıklarında kalben zaten ayrılmışlardır...

Aşk değil saygı biter..Saygı yoksa aşkın da devam etmesi için bir sebep kalmamıştır.Ancak, hiçbirşey için geç değildir.İnsanlar hayata her zaman kaldıkları yerden yeniden başlayarak devam edebilirler.Yeter ki yeniden kalkmasını direnmesini bilelim..

Yukarıda yaptığım genellemelere bakarsak, aşk bir insanı olduğu gibi kabul etmektir.Çağa göre düşünürsek, aslında kimse kimseyi olduğu gibi kabul etmez.İnsanlar evlenmek için ,ya çok iyi birini yada zengin birini ister.Bu karşımızdakini olduğu gibi kabul etmek değildir elbette.Örneğin bir doktor çöpçüye aşık olup, çöpçü ile evlenebilir mi?Toplum buna nasıl bir tepki verir?Olmaz tabi, davul bile dengi dengine değil mi?(Bana göre olur)

Öyle ise, aşk; kişiler arasındaki uyumlulukla başlayan kişisel bir bencilliktir..Bu bencillliğin Ömrü, 3 yıldır.Giriş, Gelişme, Sonuç bölümleri olan...


Neşe Tuana

4 yorum:

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Kişisine göre değişim sunan bir olgu bu !
Eğer aşk da baskı yok ise ; ömür uzar heleki işin içinde ilk güngü heyecan var ise değmeyin keyfine..
Aşk ı uzun soluk lu yapmak istiyor ise insan ; karşısına saygı sunmalı sevgi den önce..saygı ile iç içe olan her şeyin ömrü uzun olur..

Sevgilerle..

Neşetuana dedi ki...

Sevilcim, en önemlisi saygı zaten.Saygı bitmemişse sevgi de var oluyor zaten..

Newbahar dedi ki...

evet...Aşk biter.

Neşetuana dedi ki...

Newbahar, keşke hep baki kalsa..

muhasebe programları - indir - ilan ver