6 Nisan 2010 Salı

Antika Eşyalar; Gramofon, Bakır İbrikler . . .

Antalya gezimizde, muratpaşa halk pazarına giderken, yolda el arabası ile eski, tarihi eser gibi görünen türden aksesuarlar satan yaşlı bir amca gördük.Hiç kaçırırmıyız? hemen fotoğrafladık.Eski gramofonlar çok ilgimi çekti.Gramofonda plak dinlemek harikadır..

Eski tefler, kandiller , mumluklar hepsi çok ilgi çekiciydi.El arabasında satılması hoşuma gitmese de bana osmanlı zamanını hatırlattı.O zamanlar bakır ibrikler ve bakır ayran kabları çerçiler tarafından el arabalarında satılırmış.

           
II.Dünya savaşının sonuna kadar evlerde hep bakır ve çelik kablar kullanılırmış.Kaşıklar hep tahtadanmış.Günümüzde ise herşeyin birçok çeşidi çıkarılmış durumda..

   
Biz el arabasındaki antika eşyaların resmini çekerken, bizi gören turistler de fotoğraflarını çekmeye başladılar.Hal böyle olunca, şu sağ tarafta görünen, sondaki eski siyah arabadan bir adamcığaz, kafasını çıkararak ; " Benim arabam da eski bunu neden çekmiyorsunuz " diye turistlere seslendi.Sohbet ettiğim turistler adamın ne dediğini sorunca " Türkiyeye hoşgeldiniz dedi" dedim.Hasbelkader o adam burayı görürse diye yazdım.İçinde kalmasın, eski olma hevesi..:P

2 yorum:

Newbahar dedi ki...

Yaaa nereye gidiyor onca antika, değerli eşya. O adam nereye götürüyor, nerden bulmuş, hangi akılsız onları satmaya kıymış???

Fotoğraftan hepsini bir bir çıkarasım geldi.

Üzüldüm resme bakınca.

Sevgiler

Neşetuana dedi ki...

Sevgili Newbahar, gramofonları görünce ben de hayret ettim.Hepsi antikaydı, bir el arabasında dolaştırılmayı hak etmiyorlardı..

muhasebe programları - indir - ilan ver