26 Nisan 2010 Pazartesi

Ahmet Kayaya Çatal Atanlar

                               

"Merhaba dostlar ben bu ödülü halkıma armağan ediyorum.Bir de açıklamam var.Unutmamak lazım ki annem; türklerle kürtler ayrılmaz bir bütündür, derdi.Kürtçe bir müzik söyleyeceğim ve bunu klip yapacağım  onu yayınlayacak yürekli bir kanal, delikanlı bir kanal elbetteki vardır.

Kurtuluş savaşını Türk, Kürt, Ermeni beraber geçtik.Türkiye Cumhuriyetini beraber kurduk, benim bu söylediğimi hükümetlerde söyleyecek, bu ülkede kürtçe konuşulacak,kürtçe şarkılar söylenecek, kürtçe televizyonlar kurulacak.."

Dedi ve kendisine fırlatılan çatal bıçakların altında kaldı.

Tarih 10 şubat 1999..

Ahmet Kaya'nın "Kürtçe bir klip çekeceğim" dediği için 10. Yıl Marşı eşliğinde çatal-bıçak yağmuruna tutulduğu "o gece"de bulunan ünlüleri hatırlıyor musunuz? Üstelik o ünlüler arasında şimdilerde Kürtçe şarkılar, türküler söyleyenler de var...(!)


Serdar Ortaç, Ebru Gündeş, Şenay Düdek, Ercan Saatçi, Ayna Grubu, İbrahim Tatlıses, Mahsun kırmızıgül, Ajda Pekkan, Kadir inanır, Edip Akbayram, Mustafa Topaloğlu, Özcan Deniz gibi  pek çok ünlü kürtçe şarkı sözünü duyunca çatal, bıçak ellerine ne geçirdilerse, Kaya'ya fırlatmaya başladılar.Şenay Düdek hızını alamayarak sahneye yaklaşıp elindeki bıcağı fırlatarak " sünnetsiz " diye ahmet kayaya bağırarak, kalabalığı kışkırttı.Linç girişimi başlayınca, Oyuncu Mehmet Aslantuğ, Kaya ve eşini korumaya çalıştı ama öfkelerine yenik düşen  kalabalığın fırlattıklarından nasibini aldı.

O tarihten sonra Ahmet Kaya ülkesinden sürüldü, çok sevdiği topraklarından ayrıldı ve son nefesini de yabancı bir ülkede verdi.

Oysaki Kaya, her konuşmasında Ülkesini ne kadar sevdiğinden  bahsederdi.

İşin ilginç yanı, kendisini bölücülük ile suçlayan, çatal bıçak fırlatan ünlülerden Serdar Ortaç aynı yıl asker kaçağı olduğu için  yargılanıyordu.Asker kaçağı bir adamın, -sözde- "milliyetçiyim" imajı vermek için, böyle bir davranış sergilemesi ayrı bir düşündürücü nokta.Vatanını seven insan askerlikten kaçar mı?Bedelli askerlik yapar mı?

Kayayı eleştiren, o gece linç edenler listesindeki bütün ünlüler, bugün kürtçe şarkı söylemeye başladı.Kaya'nın ölmeden önce belirttiği gibi devlet kürtçe yayın yapan, özel bir kanal açtı...


Tüm bunlara bakıldığı zaman, Ahmet Kayanın bir hiç uğruna ülkesinden sürgün edildiğini görüyoruz.Adalet tarihlere göre farklılık gösterir mi?O gün "kürtçe şarkı" lafına tahammül edemeyenler, bugün neden kürtçe şarkı söylemeye başladılar?

Ahmet Kaya " kürtçe şarkı" söyleyeceğim dediği için, bölücülük yaptı ise, bugün kürtçe şarkı söyleyenlerin hepsi suç işliyor.En başta devlet, kürtçe bir kanal açtığı için suç işliyor olurdu..Adaletin tarihlere göre farklılık gösterdiği güzel ülkemde, Ahmet Kaya yokedilen ve gelecek nesile kötü lanse ettirilen sanatçılardan sadece biri.

Olmasaydı sonumuz böyle...

                  

Keşke Olmasaydı Ahmet Kaya, Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği Gecesi Konuşması, Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği Video


Neşe Tuana

8 yorum:

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Bu yazıya yazacak o kadar çok var ki lakin ; susmak lazım susmak..
Şimdi ben yazarım "A" kişi algılar "Z" al başına iş..
Mazallah belki üst yöneticilerden biri de okuyuverir benım yazıdığımı al işde sana Dedem Korkut la yüz yüze gelme..
Yok yok ben AHMET KAYA kadar cesur değilim hele ki ileriyi görecek kadar aydın beyinli hiç değilim..

Bu ülke ne hazin tablolar çiziyor Tarih e..
Rahmetli Nazım Hikmet i sürdüler Vatan haini diye kitapları toplatıldı tek tek sonra o kitaplar özel kılındı ya peki Nazım Hikmet in cekdikleri.

Ahmet Kaya ..vatanından kopartıldı sırf bu vatan topraklarından konuşulan bir dilde şarkı söylediği / söylemek istediği için ..Peki şimdi ne oldu ?

Yok yok ben susayım aman ha " biri " çıkar şurdan burdan :
" Ananı da al da git " der bana ...
Aman aman vatanımdan ayrı kalamam ben ...

DİP NOT :
Vatan sevgisi söz le olmaz sunduklarınla , yaklaşımınla , ona saygınla , onu bir bütün olarak görmekle olur..
Ben " MİLLİYETCİ " Yim diyenlere !

April dedi ki...

Canım pek çok 'ilk' olay, Türkiye'de toplumun 'hazırlıksız' olmasından dolayı bu şekilde tepkiyle karşılaşıyor. Zamanla normalleşiyor mu tepkiler, bilemiyorum, ya da normal olan hangisi, bilemiyoruz.
Toplumumuz gerçekten çok mu unutkan, yoksa çok mu sahtekar? İlk tepki de bu toplumdan, şimdiki 'tepkisizlik' te...Fakat bildiğim bir şey varsa, o da, Ahmet Kaya'nın bu ülkeyi gerçekten çok sevdiğiydi. 'Dinle sevgili Ülkem' isminde kaç tane albüm vardır piyasada ?

mimozayım dedi ki...

Teşekkürler, çok hoşuma gitti yazın. O kadar açıklayıcı ve net yazmışsın ki.. Umarım nasiblenirler.

Neşetuana dedi ki...

Sevilcim, ne güzel de ifade etmişsiniz.Hep öldükten sonra değerleri anlaşılıyor..

April, evet, toplum biraz sahtekar sanki.Birazda olayları çabuk unutmayı tercih ediyoruz.Ahmet Kaya severdi ülkesini, dediğiniz gibi bunu albümleri ile bile her defasında ifade etmiştir.

Mimozayım; ben teşekkür ederim size..

mutfakcini dedi ki...

Geçen gün gazetede okudum.Bir blogger bşka bir bloggera yorum yazmış ve siyasi sakınca görülüp sorgulamaya alınmış.Bu kadar özgürüz işte..

Neşetuana dedi ki...

Ebruli, evet gazetelerin internet sitelerine yaptıkları yorumlar yüzünden yargılananlar var.Yalnız, Susma özgürlüğümüz var..

Unique dedi ki...

Ya Ahmet Kaya'nın sevgili ülkem diye kast ettiği T.C. değil sözde Kürdistan'dı. Tamam bir insanın sürülmesi hoş birşey değil ama Ahmet Kaya'da sütten çıkmış ak kaşık değil. Pkk ile bağlantıları olan bir kimseden bahsediyoruz burda...

Adsız dedi ki...

ahmet kaya hiç değilse başımızda duran şerefsizler gibi ülkesini satmadı tam tersine ülkesi onun yüzünden zarar görmesin diye bölücülük yaptığı zannedilmesin diye ülkesini, sevdiklerini, geçmişini bırakıp gitti gitmek zorunda bırakıldı yada hemde sonsuzluğa hiç hakketmedi bunları yaşamayı bence. şimdi soruyorum sana uniQue şuanda o çok dürüst,iyi, hatta belkide bazılarının mükemmel olarak gördüğü sanatçılardan hangisi pkk ile işbirliği yapmıyor söylermisin??

muhasebe programları - indir - ilan ver