9 Mart 2010 Salı

Şirinler Çizgi Filmi

Eskiden şirinler diye bir çizgi film vardı,sonra yayından kaldırıldı.Şimdi hiçbir kanalda bu çizgi film yayınlanmıyor.Halbuki birçok ülkede izlenme rekorları kırmış.

Yayından kaldırılmasınında siyasi nedenleri var;

» Şirinler’de para olmadan komünal bir yaşam sürülüyor. Şirinler köyünde para kullanılmaz, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.
» Tembel Şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. Bu da 'tembellik hakkını' ifade eder.
» Şirin Baba, Karl Marx’a benziyor ve kızıl şapka giyiyor.
» Herkes kendi işini yapıyor ve çok mutlu.
» Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz... Ne kilise, ne havra, ne de camii...
» Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.
» Şirinler'in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel, kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder.
» Gargamel'in kedisi ise ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder... Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl orjinalindeki adı 'Azrail'dir.
» Şirinler'in ingilizce yazılımı Smurf'tur, bu da "small men under red flag" yani 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar'ın baş harflerinden oluşur.
Aynı şekilde Smurf; “socialist men under red father” yani "kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar" diye de bilinir.
» Şirinler'in her birinin temsil ettiği çok farklı unsurlar vardır. Örneğin; 'Şirine' feminizmi, 'Süslü' eşcinselliği, 'Güçlü Şirin' maço erkeği temsil eder.
» Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, bir komünistti… Bir Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB'nin olduğu iki kutuplu dünyada Şirinler'i ortaya çıkardı. Peyo, çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika’ya karşı bu yolla ideolojik mücadele yapmak istedi...

Bu veriler duruma bakılırsa doğru gibi görünüyor ama küçükken ben şirinleri izlediğimde bunları hiç düşünmezdim.Zaten hangi çocuk oturupta bunları düşünür ki?Keşke şirinlerin yeni bölümleri çekilseydi. :)


2 yorum:

Aslı dedi ki...

Haydeeee! Hiç aklıma böyle birşey gelmezdi?! Yine yayınlasınlar yine seyrederim:)

Neşetuana dedi ki...

Bende:)

muhasebe programları - indir - ilan ver