12 Mart 2010 Cuma

Patates Kızartmasının Püf Noktaları

Basit bir yemek diyerek geçmeyin, iyi bir patates kızartması yapabilmemiz için bazı püf noktaları var :


- Kaliteli bir yağ kullanın.

- Alev yüksek ayarlı olsun ve kızartma işleminden önce yağ iyice ısınsın.

- Kızartma tenceresindeki patates/yağ hacim oranı ne kadar küçükse patatesler o kadar iyi kızarır ancak çok küçük bir oran da yağın yanmasına sebep olabilir. Bunu deneyerek anlamaya çalışın ve 1/3' ün altına inmeyin.
Gerekirse patateslerinin tamamını bir kerede kızartmak yerine birkaç parti kızartmayı deneyin ve çıkan patateslerin yağını bırakması için servis tabağına bir kağıt havlu yerleştirin. Böylece patatesler daha az yağ
çekecektir.

- Eğer dondurulmuş ürünlerdeki gibi dışı sert, içi yumuşak bir ürün elde etmek istiyorsanız yine patates/yağ oranını düşük tutun. Patatesleri rengi değişmeden bir süre kızarttıktan sonra tamamını hemen yağdan çıkartın ve soğumasını bekleyin. Bu süre içinde yağın yavaş yavaş eski sıcaklığını kazanmasını bekleyin ancak yanmamasına dikkat edin. Yada ısı kaynağını bir süre kapatıp ikinci kızartma işlemine geçmeden hemen önce tekrar açıp yağı kızdırın. Soğumuş ve ön kızartması yapılmış patatesleri hemen ikinci kızartma işlemine başlayabileceğiniz gibi yağı emildikten sonra derin dondurucuda saklayarak istediğiniz zaman tekrar çıkartıp kızartabilirsiniz.

-Eğer bu işlemler için yeterli vaktiniz yoksa doğranmış patatesleri damak tadınıza uygun miktarda tuzlu bol suya atın ve 15 dakika beklettikten sonra suyunu süzün ve bir kağıt havlu üzerinde iyice kurumasını bekleyin. Böylece yine yağ çekmemiş ve sert kızarmış patatesler elde edebilirsiniz ancak sonradan fazla tuz eklemeyin.


2 yorum:

UzmanRaporu dedi ki...

Patates/yağ oranı düşük derken ne demek istediğini anlamadım. Az olması gereken hangisi?

Neşetuana dedi ki...

UzmanRaporu; eğer dondurulmuş patatesler gibi bir kızartma yapılacaksa yağ oranı patates miktarına göre az olmalı.

muhasebe programları - indir - ilan ver