19 Mart 2010 Cuma

Para Hayatımızdan Çıksa Ne Olur?


Daha önce şirinler çizgi filminin Kominizm etkisinde olan kurgusundan dolayı çok izlenmesine rağmen yayından kaldırıldığından bahsetmiştim.

Bugün paradan kurtulmak için, aklıma güzel bir fikir geldi.
Para kullanmak yerine, insanlar ürünleri takas yoluna gitseler.Örneğin; benim buğday tarlam var, hasat sonu tarlamdan 2 ton buğday aldım.Ama başka gıdalara da ihtiyacım olacak.İhtiyaç listem: 5 kilo mercimek, 5 kilo nohut , 5 kilo çay..vs. diye uzuyor..

Gidiyorum ve mercimek hasadı yapmış birisine 5 kilo buğday verip, karşılığında 5 kilo mercimek alıyorum.Diğer yiyecek ihtiyaçlarıma da böyle sahip oluyorum.1 TL para kullanmadan "takas" yöntemi ile bütün ihtiyaçlarımı alabilirim.

Bu önermeye göre, akla gelebilecek sorular ve cevaplar şunlar:

Malın değeri neye göre belirlenecek?1 kilo mercimek ve 1 kilo nohutun değeri aynımıdır?
Yanıt şu: Hayır, değildir.Hangisi daha zor yetiştirilen bir gıda ise takas esnasında diğerinden -yetiştirilme zorluğuna göre- gram olarak fazla verilmelidir.

Bu sonuca göre; mercimek daha zor yetişen ve hasat sonu toplanması  zor bir gıdadır.O halde 1 kilo mercimek vererek almak istediğimiz  nohut miktarı 1 kilo 250 gr olmalıdır.

Bu yöntemin içinde bulunduğumuz çağ itibariyle uygulanamayacağını biliyorum.Burjuva kesimin işine gelmeyecektir.

Takas yönteminin kullanılması ile, hem kapitalizmin insanlar ve kaynaklar üzerindeki olumsuz ve baskıcı etkisi kaldırılabilir hem de ihtiyaç fazlası malların alımı dolayısı ile israf engellenmiş olur.Yalnızca gerekli ihtiyaçlar için yapılan harcamalar da insanlar arası sınıf ayrımını da ortadan kaldıracaktır.

Manav'ın, sabah ekmeğimi almaya gittiğim bakkal'ın da bizleri yürüyen TL olarak görmesi gerçeği de ortadan kalkmış olacaktır.


2 yorum:

dusunenbalik dedi ki...

Paranın gözü kör olsun diyesim geldi :)

Neşetuana dedi ki...

dusunen balık;ben de hergün öyle düşünüyorum :)

muhasebe programları - indir - ilan ver