18 Mart 2010 Perşembe

Neden Bir Tane Bile Türk Yok?


Brand Finance her yıl yapılan ve şirketlerin marka değerinin araştırıldığı "Brand Finance Global 500" listesini açıklamış.Her yıl olduğu gibi markaların birçoğunu Amerikan şirketleri oluşturmuş.

Açıklanan 500 marka içerisinde, hiçbir Türk markası bulunmazken, türkiyeden geride olan ve yeni gelişmekte olan Hindistan'ın 4 marka ile listeye girmesi çok dikkatimi çekti.Gerçek bir araştırma yapıldığına inanmıyorum...

Marka listesine giren bazı firmalar:

Google
Coca-cola
Microsoft
Vodafone
Hsbc Bank
Hp
Toyota
Walt Disney
Apple
Nokıa
Shell
İntel
Pepsi
Loreal
Nike


Örneklere bakarsak, seçilmiş firmaların çoğu tekel olarak bu işe başlamış.Ve tanınmış.Google ilk arama motoru olduğu için tekel olarak ün yapmış ve bugünlere gelmiştir.Rakip firmaları zamanla yapılmış bile olsa, bugün insanlar tarafından en fazla tercih edilen arama motorudur.


Gördüğümüz kadarı ile seçilen firmalar içerisinden bir tane türk firması bile yok.Ama bu listedeki firma ürünlerinin en çok kullanıldığı ülkelerden biri de mutlaka ki Türkiyedir.

Doğrusu "Pepsi"nin değerli bir marka olarak seçildiğine bakar isek, "Cola Turka" nın neden "değerli markalar arasında" seçilmediğini tüketici açısından kırmızı halıyı serip, tartışabiliriz.İtirazım var Hakim Bey...


1 yorum:

Osmixtacebi dedi ki...

Google ilk arama motoru değil, ilk çıktığı zamanlar 2-3 tane arama motoru vardı o zamanki google kurucuları işlerini büyütebilmek için diğer arama motorlarından para istediler.

İlk olduğu için vs. değil adamlar çok çalıştığı için bu hale geldi bu arama motoru.

muhasebe programları - indir - ilan ver