23 Mart 2010 Salı

Kopya Çeken Minik Öğrencilerim"Başarılar" diyerek,sırtımı tahtaya  dönünce, çizmesinin arasındaki küçük kağıtları çıkardı ve   bacaklarının arasına koydu.Hızla sorulara göz attı.Görmemezlikten geldim.Sıra aralarında yürürken,sürekli sırtım ona dönük kaldım. Teker teker çizmesinden minik kağıtlara yazdığı kopyaları çıkarıp ,sınav kağıdının altına koydu.Farkedince, yanına doğru yürüdüm.Gözlerine baktım, yüzü kızardı onu arkadaşlarının önünde küçük düşürmek istemedim.Elimi kağıdının üstüne koydum, yüzüme yalvarırcasına baktı." Okul numaranı yazmamışsın " dedim. Derin bir nefes aldı.Kopya ile yazdığı cevaplara baktım. "Daha iyisini yapabilirsin" dedim.Arkamı döndüm yandan ne yaptığını izliyorum.Sınav kağıdının altından kopya kağıtlarını çıkarıp heyecan ile yere attı.Kendi bildikleri ile sınav kağıdını cevaplamaya koyuldu.

Önündeki arkadaşı da uç kutusunu elinden bırakmıyor arkamı dönmemi kolluyor, döndüğümden emin olunca uç kutusunu çevirip bakıyor.Hızla dönüyorum ,elinden atınca " tık " diye bir ses geliyor uç kutusundan..Bir diğeri sıraya yazmış kopyasını..Diğeri avucuna ..diğeri, yanındaki arkadaşının kağıdına bakmaya çalışıyor.Bir diğeri çalışmış kendi emeği ile yapmaya çalışıyor.Hepsini biliyorum,görüyorum..

Öğrencilik hayatım boyunca hiçbir zaman kopya çekemedim.Üniversitede bir arkadaşım dersten geçsin diye sınav kağıtlarımızı değiştirip onun kağıdınıda ben yazacaktım.Sınav günü yapamadım.Kağıdımı açtım bakıp yazsın diye onu da okutman hoca hemen gördü ve beni ön sıraya tek başıma oturttu.Kopya çekmekte bir nevi hırsızlık.Bazıları masumca görünse de hırsızlık..Ama şu da var ki kopya çekerken minik kağıtlara yazılan o bilgileri  kopya stresi esnasında zaten ezberliyor insan..

Lisede arka sıramda oturan bir kız arkadaşım vardı.Okulu kopya ile bitirdi.Nasıl yapıyordu bilmiyorum ama öğretmen arkasını döner dönmez ders kitabını sıranın üstüne koyar,hızla cevapları yazardı.Şaka değil resmen kitabı sıranın üstüne koyup sınavı o şekilde geçerdi.Kopyayı da herkes çekemez,kopya çekmek için bile çalışmak gerek.Hangi konunun hangi sayfada olduğunu bilmeyen insan kopyada çekemez.

Benim minik öğrencilerimde öğretmen görmüyor edası ile kopyalarını çekiyorlar.Kopya çekerken yakalanan disipline verilmeliymiş.Kopya çekmeyen öğrenci varmıdır?


6 yorum:

berfin dedi ki...

canım yapma yaaa:) verme disipline falan. gerçekten kopya çekmeyen öğrenci çok az. bak ben de çektim.tamam çok utanırdım çok kızarırdım. ama ne yapalım olyor işte:)))

chunlibeauty dedi ki...

:) cok güzel bir davranış sergilemişssiniz takdir ettim dogrusu.. Kopya öyle yada böyle her zaman cekiliyor.. Keske her yakalayan ögretmen sizin gibi davransa... Tekme tokat sınıftan kovan ögretmenlerde var malesef..

Neşetuana dedi ki...

Berfincim; vermedim zaten.Kopya çekmeyen öğrenci yoktur zaten.Ama birazda ders almalarını istedim. :)

Chunlim;öyle olaylarda çok oluyor şahit oluyorum,keşke daha yapıcı birşeyler yapsalar,dayağa sarılmak yerine..

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Kopya !
Çekmedim desem koca bir yalan olur.Sırf arkadaşlarım dışlamasın diye ne kadar karşı olsam da kopya cekıyormuş gibi davranmak zorunda kalırdım.
Öğrenci ruhu işde ! bir bakıma baş kaldırış aslında .

Önemli olan okul yıllarındakı ; emek vermeden bir yerlere gelmeyi alışkanlık haline getirmemek..

Emek siz elde edilen hiç bir şey anlam taşımaz..taşıyamaz..

Neşetuana dedi ki...

Sevil(DenizFeneri);çok güzel ifade etmişsiniz.

Adsız dedi ki...

çok güzel bir davranış sizinki, gerçekten okuyunca duygulandığımı söyleyebilirim...

inşallah bizim kopyacı minikler de kopya çekerlerse sizin gibi anlayışlı bir öğretmen nasip olur.
:) çekmemeleri gerektiğini anlataccağız tabii ki :)
tebrikler...

muhasebe programları - indir - ilan ver