23 Mart 2010 Salı

Her Canlı Ölümü TadacaktırHer cuma günü  mezarlık ziyaretine giderim.Ölümü ve ölüleri anmak ruhuma iyi gelir, yaşama amacımı ve şükretmeyi her gidişimde yeniden öğrenirim.Her gidişimde, toprağın içinde yatan bedenleri düşünüp aslında herşeyin ne kadar boş ve geçen zamanın " canım sıkılıyor" demeye yer kalmayacak kadar ne kadar değerli olduğunu, yeniden öğrenirim.

"Her ölüm erkendir biraz" denir.Ama hiçbir ölüm zahmetsiz değildir.Asıl zahmet; acıdır.Uzun yolculuk uzun zahmetler verir insanoğluna.Ömür uzun yolculuk için sınav yoludur.

Her insan aslında kendi cennetini ve cehennemini önce dünyada yaşar, yaşatırır.Ölümden sonrası bilinmez,giden gelmemiş..

Bu hafta mezarlığa asılmış bir yazı dikkatimi çekti.Yazı aynen şu " yıkama + cenaze kaldırma + mezar yeri+defin 789 TL."Ölüm bile parayla dedim, mezarlıktan çıkarken..

Yeni defin yapılan bir cenazenin yanına yaklaştım, öyle ya ben daha önce hiç bir bedenin toprağa koyulmasını görmemiştim.İzleyemedim, uzaktan baktım.Çok acı olsa gerek, sevenlere için..Toprağa girdiğini bilmek... onu orada bırakıp gitmek...Bir daha bu dünyada onun hiç olmayacağını bilmek ...Düşününce ne kadar korkunç değil mi? Oysa ki belki de tam tersi ...

Mezarlıkta tanıdığım bir ölü yok.Bütün yakınlarımın mezarı memlekette.Bizim oralarda her cuma mezarlıklar ziyaret edilir.Çok kalabalık olur mezarlar.Mezarlıklara dökülmesi için kovalarda su satan çocuklar ordan oraya koşturur.Bisküvi arası lokumlar, çikolatalar dağıtılır..Burada (antalya) hiç öyle birşey yok.Mezarlıklar hiç ziyaret edilmiyor gibi.

Tanımadığım mezarları gezip, üzerlerindeki kuru yaprakları temizledim.Bazı zengin aile mezarlıklarını gördüm.Etrafları tellerle çevrilmiş ,mezarların üzerlerine değişik çiçekler ekilmişti.Ölümü bile kapitalizm gösterişi sarmış..

Söylene söylene mezarlığın çıkışına vardım.Farkında değilim "Ölüm bile para ile " diye bağırarak söylenmişim.Bekçi kapıda önüme çıktı.Sohbet ettik biraz.

Ölüm olağanüstü birşey gibi..Yüzyıllar boyu her konu üzerine kitaplar yazılmış, araştırmalar yapılmış.Hergün kimbilir kaç konuyu tartışıyoruz ama ölüme uzakmışız gibi davranıyoruz.Hatırlayamıyoruz.

Ölüm;Olması gereken birşey,oluyor..Olması gerek..Hayatın akması için...

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver