3 Mart 2010 Çarşamba

Fotoğrafını Çek Her Şeyini Öğren


Facebook,hotmail,twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin çok kullanılmalarına rağmen neden ücretsiz oldukları herzaman kafamı kurcalayan bir sebep olmuştur.Bugün gazetede bir haber okudum;bu habere göre İsveçli bir yazılım şirketi, Android işletim sistemleri için geliştirilen ve Recognizr ismini taşıyan bu uygulama, Facebook, Twitter, Flickr gibi portallara bağlanarak fotoğrafı çekilen kişinin yüzünü tarıyor ve yüz tanıma teknolojisini kullanan bu sistem, fotoğraftaki kişinin yüzünü bu portallardan birinde bulunan fotoğraflarla eşleştirdiğinde o kişiye ait tüm bilgileri kullanıcının cep telefonuna gönderiyor.

Biraz garip bir yöntem olsa gerek ama yazılım ile yapılamayacak da değil..Haberin tam metni;

İsveçli bir yazılım şirketi, geliştirdiği yeni bir uygulamayla büyük tartışma yaratacak. Bu yazılımı kullanarak cep telefonuyla herhangi bir kişinin fotoğrafını çeken kullanıcılar, bu fotoğrafı internete göndererek kişinin adresine ve cep telefonu numarasına kadar birçok kişisel bilgisini anında öğrenebilecek.


Android işletim sistemleri için geliştirilen ve Recognizr ismini taşıyan bu uygulama, Facebook, Twitter, Flickr gibi portallara bağlanarak fotoğrafı çekilen kişinin yüzünü tarıyor ve yüz tanıma teknolojisini kullanan bu sistem, fotoğraftaki kişinin yüzünü bu portallardan birinde bulunan fotoğraflarla eşleştirdiğinde o kişiye ait tüm bilgileri kullanıcının cep telefonuna gönderiyor.

Programın kullanıcılara sunulmasıyla birlikte ise bilim adamları ve güvenlik uzmanları, Recognizr isimli bu uygulamanın kişilerin özel hayatına doğrudan bir saldırı niteliğinde olduğunu belirtirken, Harvard Üniversitesi'nde görevini sürdüren Ian Brown ise kişisel bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesinin çok sakıncalı olabileceğine ve güvenlik zaafiyetine neden olabileceğine dikkat çekti.

Uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalışması için ise cep telefonların minimum 5 megapiksel dahili bir kameraya sahip olması ve elbette internet erişiminin sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi gerekiyor.

Kaynak:Hürriyet

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver