29 Mart 2010 Pazartesi

Eşcinsellik Hastalık mı?


Lise eğitimim sırasında müzik ile çok ilgilenirdim.Hatta okulda kendi oluşturduğumuz bir koro ile çeşitli konserlere giderdik. Yeni Türkü'nün "Olmasa Mektubun" şarkısı ve sözleri her zaman benim için ayrı bir önem taşırdı. Fakat -Üniversiteye gittiğimde- sözlerinin Murathan Mungan'ın bir şiiri olduğunu ve gruptan biri için (yani bir erkeğe) yazıldığını öğrendiğimde dumur olmuştum.Murathan Mungan'ın eşcinsel olduğunu ve eşcinselliğin ne demek olduğunu da o zaman öğrendim.Açıkcası hayal kırıklığına da uğramıştım.


Yıllarca beğendiğim bir şair ve şarkı sözlerinin "önyargı desteği ile" bir anda beğenimden çıkmıştı sanki.Galiba insan çok beğendiği şeyleri bir kalıba sokuyor.


"Olmasa Mektubun" da geçen şarkı sözlerini, yıllarca bir kadının bir erkeğe yazdığını düşünmüşüz, bir anda herşey düşündüğünüzden farklı olunca kişiyi de yaptığı sanatsal işi de yargılayabiliyorsunuz.


Bu tercih veya hastalık veya doğuştan gelen birşey...Yine de olduğu gibi kabul etmek, içinde bulunduğumuz çağa göre değişkenlik gösteriyor.Tarihe baktığımız zaman, birçok ünlü tarihçi ve bilim adamının eşcinsel olduğunu görebiliyoruz.Bu durumu Hastalık olarak görmemizin en büyük nedeni de ünlü bilim adamlarının evliliklerinden çocuk sahibi olmalarından sonra bu tercihi yapmış olmalarıdır.Türkiyenin eşcinseli olarak kabul görmüş Ünlü modacı Cemil İpekçi'nin bir kadın ile evlilik yaptıktan sonra eşcinsel olduğuna bakarsak, durumun tercihe bağlı ve psikolojik olduğunu düşünebiliriz.


Eşcinselliğin kabul edilebileceği bir Türkiyeyi açıkcası düşünemiyorum.Kabul edildiğini varsayarsak ; Toplumda erkek erkeğe, kadın kadına evlilikler çoğalacaktır.Bu durumdan gelişim çağındaki gençler de olumsuz yönde etkilenecektir.Böyle bir düşünce içinde olmamalarına rağmen etraflarında gördükleri için, gençler de psikolojik olarak değişimlere gideceklerdir.


Köylü Ahmet Amcanın oğlu eşcinsel olursa, oğlunu evlendirmek isteyen Ahmet amca oğluna erkek istemeye mi gidecektir?


Köyden köye at üstünde erkek gelinler geliyor falan..


Böyle bir toplum yapısında nasıl yaşanılabilir ki?Durum dışardan bakılınca mide bulandırıcı bir olay gibi görünüyor.


"Başkalarının haklarına saygı" ilkesini her zaman uygulamalıyız ama kimse kültürümüzü yozlaştırmasın.Bizim değerlerimizi değiştirmeye kalmasın.Toplum herzaman her düşünceye hoşgörülü olmayabilir, olmak zorunda da değildir.
Soner Sarıkabadayı ve Murat Boz'un İki Medeni insan klibide " eşcinseller mi?" tartışmalarına yol açmış.Klipte genelde tercih edilen manken bir bayan da yer almıyor.Ama Murat Boz'un eliz sakuçoğlu ile beraberliğini düşürsek eşcinsel olmadıklarını anlayabiliriz."İki Medeni İnsan " şarkısına gelince ;şarkı diyorum çünkü tamamen sanat fakiri bir eser.Tekrarlayan sıradan sözcükler.Radyolarda şarkı denk geldiğinde ne zaman bitecek diye zaman sayıyorum.


Şarkıyı Dinleyelim ve klibi ile beraber görelim;
KONUYLA İLGİLİ FİKİRLERİM DEĞİŞTİĞİ İÇİN MAKALE AÇIĞA ALINMIŞTIR. UYGUN BİR ZAMANDA GÜNCELLEME YAZISI EKLENECEKTİR.

4 yorum:

aydilber dedi ki...

selam aslında üzerinde konuştuğumuz şey çok hassas bence...ama birazda toplum olarak buna neden oluyoruz bence... inşallah hiç bir anne baba böyle bir sorunla karşılaşmaz.

Neşetuana dedi ki...

Haklısınız.Toplum olarakta sebep oluyoruz.Anne baba için de zor bir durum olsa gerek,dediğiniz gibi inşallah karşılaşmaz hiçkimse..

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Bizler toplum olarak henüz kabuklarından arınıp da uçmayı öğrenemedik..
Medeniyiz diyoruz lakin beynımızın içindekı ön yargıları da atamıyoruz.
Eşcinsellık de farklılıklar sunuyor kimisi doğuşdan , kimisi ticaretden, kimisi de asiliğin göstergesı olarak yol alıyor bu yolda...
Ama bizim gibi tabucu bir toplumda kabul görülmesi için daha çok zaman lazım çokkk !

Neşetuana dedi ki...

Sevgili Sevil, evet toplumumuz kabul etmiyor.Kabul edilmemelerinin sebebi sanırım birazda belittiğiniz gibi, farklılıklar sunuyor olmaları..

muhasebe programları - indir - ilan ver