27 Mart 2010 Cumartesi

Dumansız Hava Sahası

Kapalı alanlarda sigaranın yasaklanması ne kadar güzel oldu.
Eskiden yemek yemeye gittiğimiz restorantlarda bile yoğun duman olurdu, sigara kokusundan hiç hoşlanmadığım için katlanmak benim için çok zor oluyordu.

Üniversitede de kaldığım yurtta oda arkadaşlarımdan biri sigara içerdi.Odada içtiği zamanlar bronşit olan diğer bir arkadaşın bronşiti ağırlaşırdı.Ne yaptıysak, sigara içmekten onu alıkoyamadık.Çünkü gerçekten bırakmayı istemedi.

Sigara içenler, aslında önce kendilerine en büyük zararı verirler.Sağlığını para vererek bozan insanlara en güzel örneklerdir.

Hem kokusu insanın üstüne sinince de çok kötü..Toplum içerisinde hemen farkediliyor.Keşke hiçkimse içmese...


Dün arkadaşlarımla, sabah yürüyüşünü yaparken, önümüzden yaşlıca bir amca sigarasını pöfürte pöfürte geçti ve dumanı yüzümüze geldi.Haliyle sigaranın kokusunu alarak, rahatsız olduk.Allahım nasıl bir koku o öyle ya! Hiçbirşeyden bu kadar nefret etmiyorum.Elimden gelse dünyadaki bütün sigaraları bir yere toplayıp hepsini yakardım.Kapalı alanlarda yasaklanmasına sevindim ama demek ki bu da yeterli değilmiş.

Geçen hafta sonu okul dışında bazı öğrencilerimi sigara içerken gördüm.Birçoğu ailelerinden gizli içiyor.Erkek öğrenciler genelde babalarından görerek heves ile başlıyorlar.Baba, bir çocuğun her zaman idolüdür.Gelişme çağındaki çocuklar karakteri tamamlanana kadar Anne, Baba ve çevrelerinde örnek gösterilen insanları taklit etmeye, onlar gibi olmaya çalışırlar.Lütfen çocuklarınıza örnek olun, kendiniz için birşey yapın;çıkarın sigarayı hayatınızdan...

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver