15 Mart 2010 Pazartesi

Diziden KPSS Sorusu :)


Daha önce "buradaki" yazımda, sınav sorularının dizilerden çıktığı ,komik rüyamı anlatmıştım.Sonunda rüyam kısmen de olsa gerçek olmuş ve KPSS deneme sınavında dizilerden soru sorulmuş.

KPSS Deneme sınavında sorulan soru şöyle:


“Behlül, dayısı Adnan, onun genç ve güzel karısı Bihter ve dayısının çocukları Nihal ve Bülent ve onların dadısı Deniz Hanım ile aynı köşte yaşamakta olan ahlaksız bir adamdır.


Behlül’ün yengesi Bihter bir gün köşkün üst katındaki banyoda yıkanmak ister, ancak banyonun kapısını kilitlemeyi unutur. Bu durumdan haberi olmayan Behlül de banyoya girer.

Behlül önce Bihter’in her zaman kullandığı şampuanın kokusunu algılar sonra da Bihter’i uygunsuz vaziyette görür.

Bu istenmeyen bir ilişkinin başlangıcı olur. Bu yaşantıdan sonra Behlül ne zaman Bihter’in şampuanının kokusunu duysa telaşlanma tepkileri göstermeye başlar.

18. Yukarıda verilen örnekte Bihter Behlül için ne tür bir uyarıcıdır?

a)Nötr b) Koşullu c) Şartsız d) Baştan çıkarıcı e) Şartlı (doğru cevap)


İhtiyaç yayıncılık Gelişim ve Öğrenme Psikolojisi Zümre Başkanı Dr. Muhammet Genç, öğrenme psikolojisinde, söz konusu öğrencilerin konuyu daha iyi anlamaları ve hatırlamaları için yazılan sorular hazırladıklarını belirtmiş,reklam kokan hareketler bunlar. :)

2 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

:)))
geçen haftaki yazına çok gülmüştüm. Kpdsye uyarlanmış bi rüya gördün sandım ama aşağıyı okuyunca harbiden reklam kokuyo:))

Neşetuana dedi ki...

:)

muhasebe programları - indir - ilan ver