11 Mart 2010 Perşembe

Çuvalda Patates Ekimi ve Saksıda Çilek Yetişme

Bahçemiz olmadığı için, evde Balkonumuzda saksı içerisinde çilek yetiştiriyorum.Kış aylarında çilek yaprakları dökülmeye başlayınca özel ilgi gerektiriyor.Biraz suyunu fazla verirsem ölürler.2 haftada bir biraz sulandırılmış şeker gübresi veriyorum.Kışın bakımı oldukça zor oluyor,ve 2 saksıdan belki yarım kilo bile çilek alamıyorum ama onlara  bakmak bana huzur veriyor.Gözümün önünde bir yaprağın meyveyi dönüşmesi beni mutlu ediyor.

Çileklerimin saksısını değiştirirken, topraklarında kurt gibi uzun böcekler gördüm.Çileğin kökünü yediklerini düşündüm ama biraz araştırınca toprağı karıştırarak, çileğe fayda sağladıklarını öğrendim,iyiki önyargılı davranıp, araştırmadan öldürmemişim böcekcikleri.. :)

Geçen yaz büyük bir kovada patates ekimi yapmıştım.Patatesim bol bol yaprak verdi ama genişleme alanı olmadığı için hiç patates vermedi.Bu yıl çuval yöntemi ile patates ekmeyi düşünüyorum.Çuval yoluyla patates ekimini fotoğraflarla anlatayım;

Çuvala ektiğiniz cücüklenmiş patatesler yaprak verdikçe üzerine toprak ilavesi yapıyorsunuz.1 çuvala 6 patates ekerseniz, hasat sonu tam 1 çuval patatesiniz oluyor.

Yalnız patates biraz sabır isteyen bir sebze.Bir patatesin filiz vermesi yaklaşık olarak 40 gün sürüyor.Ben ilk ekim yaptığım zaman hergün ne zaman çıkacak diye bakıp, çıkmadığını görüncede üzülürdüm ama sonra zamanla işin sırrını öğrendim.


4 yorum:

NİLAY (nilmoon) dedi ki...

çok güzel çileklerin..maşallah..çuvalda patates cok ılgımı cektı..acaba evde balkonda yapılır mı dersin..ben de bı denemek isterim..bıraz daha ayrıntılı yazar mısın rica etsem..sevgiler..

Neşetuana dedi ki...

Daha ayrıntılı bir yazı yazdım canım.Sorun olursa yardımcı olurum.

Ben de deneyeceğim,yapanlara baktım güzel sonuç veriyor.:)

NİLAY (nilmoon) dedi ki...

bu ne hız..çok teşekkürler canım..eşimin de çiftçiliği var..akşama ona da bi göstericem..aonra yine dönerim sana..çok sağol..

Neşetuana dedi ki...

Rica ederim,sen de sağol :)

muhasebe programları - indir - ilan ver