9 Mart 2010 Salı

Blog Yazıları Çalınıyorsa Ne Yapmalı?

Blog yazmaya başladığım 1. aydan sonra,Google Analytics verilerimi kontrol ederken, bir siteden bloguma çok giriş yapıldığı gördüm ve siteyi hemen ziyaret ettim.Meğerse bu site benim blogumdaki bütün yazılarımı kopyalamış.Allahtan Blogumdaki yazılarımın birçoğunda -olur da çalınırsa diye- bağlantı olarak site adresimi ara ara kayıt ediyordum.


Yazılarımı kopyalayan sitenin hitini arttırmamak için adını blogumda yayınlamıyorum.Bazı blogcu arkadaşlarım hırsız sitenin adını yayınlamış ama böylelikle google da onları ilk sayfaya taşımış oluyoruz.Öyle ki bana ait bir tarif olan " sinangil zencanen ekmek" diye google'a  yazdığım zaman benim sitemden  önce ,yazılarımı çalmış olan hırsız siteler çıkıyor.


Yapmamız gereken şey ; mutlaka link adreslerimizi yazılarımız arasındaki cümlelere bağlantı olarak vermek.Böylelikle yazılar çalındığında linklerde beraber kopyalandığı için blogunuzunda PR değeri yükselmiş oluyor.


Emniyet Güçlerinin,bilişim ile alakalı İhbar Hattı diye bir birimi var ama bu birim İnternette; özellikle cinsellik, şiddet, kumar, ideolojik propaganda, bomba yapımı vb. konularda sizinle sohbet etmek isteyen yetişkin olduğunu anladığınız kişileri, çevrimiçi olduğunuz bir sitede yer alan zararlı içeriğe sahip web sayfalarını bu formu doldurmak suretiyle ihbar edebiliyorsunuz.


Yani blog içeriği kopyalamalarına karşın şikayet edebileceğimiz bir merci henüz yok.Dilerseniz bazı yazılım programlarıyla blog içeriklerinizin telifini alıp yazılarınızın çalınmasını engelleyebilirsiniz.Ancak bu da masraflı bir yöntem..

2 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

anaylticsten ziyaretçilerin linklerinede bakabiliyormuyuz? ben bayağı bir karıştırdımda görememiştim . nereden bakılıyor

Neşetuana dedi ki...

Analytcste "Trafik Kaynakları" menüsünden "En Popüler Trafik Kaynakları " listesini görebiliyoruz canım.Blogumuza hangi sitelerden kaç kişi gelmiş,ne kadar süre kalmış görünüyor.

http://www.statcounter.com/ sitesinden de ziyaretçilerinin nerelerden geldiklerini daha ayrıntılı olarak takip edebiliyorsun.

muhasebe programları - indir - ilan ver