10 Mart 2010 Çarşamba

Aşk-ı Memnu=Memnun Aşk=Yasak Aşk?Halid Ziya Uşaklıgil'in edebiyat tarihine kazandırılmış büyük eserlerinden biri olan, Realist-Naturalist Aşk-ı memnu romanı ülkemizde defalarca film olarak çekildi.Şüphesiz en çok dikkat çeken serisi, çekimi ay yapım'ın hazırladığı bölümlerdi.

Dizi kanal d ekranlarında yayına girdiği günden beri, bir yandan  izlenme rekorları kırarken, diğer yandan da toplumun çoğu kesiminden olumsuz tepkiler alıyor.Peki nedir bu tezatlık?Hem izliyorsunuz hem de eleştri yağmuruna tutuyorsunuz.

Eleştirdiğiniz halde dizi kahramanlarının giyimleri bayanlar ve baylar arasında ilgiyle takip ediliyor.Dizinin Bihteri, Beren Saat'in kullandığı tokalar, takılar, aksesuarlar, kıyafetler piyasada satışa sunulduğunda büyük ilgi görüyor,herkes satın almak için sıraya giriyor.Benim bildiğim;hayatları  örnek teşkil eden insanlar taklid edilmek istenir.Veya örnek alınır..

Eleştiriyi seven bir toplumuz.Dizinin müstehcen sahnelerinin eleştirilmesine rağmen bu kadar izleniyor olması ortada bir çelişki olduğunu gösteriyor.Demek ki yapılan eleştiriler filmin daha çok izlenmesini sağlıyor.Buda yapımcıların ve dizi yayıncısının işine geliyordur.Reklamın iyisi,kötüsü olmaz misali..

"Aşk-ı memnu dizisi Türk aile yapısını bozuyor" diye yapılan söylemlerin yukarıdaki ilişki karmaşası ile dolaylı bir ilgisi var.Dizi her ne kadar çağa uygun olarak değiştirilmiş olsa da, sonuçta gerçekte yaşanmış bir olayı anlatıyor.Gerçekler midir Türk aile yapısını bozan?

Dizi yayından kaldırılsa, bu bir çözüm değildir.Bunun gibi olaylar ne yazık ki zaten oluyor.Gerçekler görmezden gelinemez.

Halit Ziya Uşaklıgil Yoksa sen mi çökerttin bizim güçlü Türk toplumunu ve aile yapısını “Aşk-ı Memnu”yu yazarak?...

Mevlid Kandili Gecesi Kanalları gezerken Aydın Doğan'ın kanalı olan kanal d de mevlid programı yerine "Aşk-ı Memnu" nun yayınlandığını gördüm.Doğan grubunun yayın organları çoğunlukla aynı aslında.Muhafazakar bir medya kuruluşu değil.Toplumun değer yargılarını da çeşitli programlar ile değiştirmeye çalışıyorlar.Dinci kesimin tv kanalları ve gazeteleri doğal olarak mevlid Kandili günü Aşk-ı memnunun yayınlanmasına tepki gösteriyor.Vakit Gazetesi de durumu eleştirmiş.Garipsedim.Niye mi?Hatırlarsanız, Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzden yargılanmıştı,yazarlığını yaptığı gazetede kendisini korumuştu.

Doğan yayın grubunun, toplum kültürünü bozacak nitelikte olan yapımlara imza attığı inkar edilemeyecek bir gerçek,ama dinci kesiminde tuzunun hiç de kuru olmadığı görülüyor.

2 yorum:

Mehtap dedi ki...

Aşk-ı memnu dizisini bende hiç izlemedim.Arada denk geldiğim oldu amabaştan sona oturup dizi izlemem. normalde hiç dizi takip etmiyoruz.Ama eleştirenlerde benim gibi izlemeyen kesimdir diye düşünüyorum.maalesef izleyen kesim çoğunlukta olduğu içinde reyting alıyorlardır sanıyorum.bende bloğumda başka bir dizi hakkında bu konudaki fikirlerimi yazdım.okuyabilirseniz o eleştiren azınlıktaki kesim olduğumu görebilirsiniz benimde.sevgiler.yeni yılda,sağlık,mutluluk ve başarılar diliyorum.

Mehtap dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
muhasebe programları - indir - ilan ver