13 Şubat 2010 Cumartesi

Sevgililer Günü=Kapitalizm Günü mü?

Akşam üstü biraz hava almak ve alışveriş yapmak amacı ile dışarıya çıktım.Haftasonları normalde sokaklar çok sakin olur ama bugün tam aksine heryer inanılmaz derecede kalabalıktı,herkes sevgililer günü hediyesi için yollara düşmüştü.Öyle ki çiçekçiler bile hala açıktı.

Sanki 14 şubat sevgiyi hatırlatan tek günmüş gibi herkeste bir hediye alma telaşı gördüm.Bana göre sevgililer günü " ticari gün " olarak adlandırılsa daha iyi olur gibi,zira sevgililer gününden en çok karlı çıkanlar pahalı hediyeler satan alışveriş merkezleri..

Kapitalizme ve batı geleneklerine çoğu zaman düşman olduğum için sevgililer gününde hediye almak vermek benim için hiçbir anlam ifade etmiyor.Sanırım birazda gördüğüm hediye alma yarışına girmiş kalabalık, uykudan uyanmama vesile oldu.

Hediyeleşmek zaten çok sık yaptığım birşey,batı geleneklerine uyarak onların istekleri dahilinde hareket etmemek adına sevgililer gününü protesto ediyorum :)

Gerçekçi olmak gerekirse;Ne zaman batılıların Ramazan bayramımızı kutladığını gördük?,oysaki yılbaşı,sevgiler günü,vs.. gibi günlerde biz herzaman onlardan önce,onların çıkardığı özel günleri kendi kültürümüz gibi benimsedik..Uyguladık..Yılbaşında evimizi hristiyanlar gibi süslü ağaçlarla donattık,sevgililer gününde pahalı hediyelerle birbirimizi mutlu etmeye çalıştık neye?hangi amaca hizmet ettiğimizi düşünmeden...

3 yorum:

DyGkhn dedi ki...

katılıoyorum sana bu kimilerine göre geri kafalılık ama varsın öle olsun! 2.5 senedir beraber olduğum bi sevgilim var hiç bizaman için hediye almak için sevgililer gününü beklemedim. herkes bugün sevgililer gününü kutlarken ben sadece gülüyorum :)

Stil Direktoru dedi ki...

Çok güzel yazmışsın canım 14 Şubat diye değil her daim sevgi olsun her canlıya hatta cansıza bile sevgi ile davranalım öperim çokca

Neşetuana dedi ki...

DyGkhn;ne mutlu size..

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ ;Çok teşekkür ederim,çok haklısınız sevgi her daim yol göstecimiz olmalı..

muhasebe programları - indir - ilan ver