13 Şubat 2010 Cumartesi

Izgara Balık

Dün akşam yemeğe misafirlerim vardı.Ne zaman yemeğe misafir gelecek olsa ne yapayım?diye düşünmekten alamam kendimi,çünkü evime yemeğe gelen birisinin aç gitmesi beni huzursuz eder,bu yüzden gelecek kişilerin sevdiği yemek türlerini araştırır öğrenir ona göre yemekler yaparım.Atalarımız "Misafir umduğunu değil bulduğunu yer" demiş,ama benim gibi yemek seçen insanlardansanız yemeğe gittiğiniz yerlerde aç kalabilirsiniz.

Yemeğe gelen misafirlerimin balığı çok sevdiklerini araştırıp öğrendim,kış günü balık zahmetli yemek olacaktı ama yinede yaptım.

Bahçede mangal yakıp kömürler kavrulduktan sonra balıkhaneden aldığım taze balıkları mangalın üstüne yerleştirdim.Uzun zamandır mangala elimi sürmemiştim.Aslında alabalık bulabilseydim,tereyağında alabalık yapmayı düşünüyordum.Tereyağı ile çok lezzetli oluyor.Ama taze alabalık bulamadığım için almak istemedim.Çipura aldım.


Balıklar mangal üzerinde pişerken ben salata yapımına koyuldum.

Maruldan hoşlanmayan bir misafirimiz için ayrı bir salata da yaptım.Domates kabuğu ile gül yapmıştım fotoğrafı çekerken tabağa koymayı unutmuşum.:)

Balık sıcak yenmesi gereken bir gıda.Soğuduğu zaman aynı lezzeti alamayabiliyorsunuz.Bir de mangal kömürleri iyice yanmadan eti veya balığı mangala koyarsanız yediğiniz balık'ın tadını almak yerine ete sinmiş kömür kokusunun tadını alırsınız,buda sağlığınız için tehlikeli bir durum olur.Bu yüzden mangal kömürünün iyice kavrulmuş olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Neyse ki herşeyi zamanında yaptım,hazırladım ve misafirlerimize servise sundum.Afiyetle yedik.. :)
Artık büyüdüm galiba,Yemek de yapıyorum hıh :)
ET BALIK KELLE BUNLAR YENİLİR ELLE :)

4 yorum:

Aslı dedi ki...

MMMmmmm balık manyağıyım ben de, üstü üste birkaç gün yesem bile sıkılmıyorum. Bana da bu akşam misafir gelecek ama yaş grupları ve zevklerini göz önüne alınca bana kırmızı et yapmak kaldı... Ama bu yazının üzerine yarın bir balık patlatırız biz de:)

SaR dedi ki...

ellerine sağlık canım afiyet olsun. Pek fazla balık sevmem ama çok leziz duruyo

Neşetuana dedi ki...

Aslı;ohh ne güzel,afiyet olsun :)

SaR;Teşekkür ederim canım,balık sevmemene rağmen beğendiğine çok sevindim :)Zira bizim ailede de ben hariç kimse balık sevmez.

Aslı dedi ki...

Dün o kadar çok yemek yapmışım ki bugün onları yiyelim bitsin dedik ama bitirebileceğimizi sanmıyorum:)) Bizim balıklar hafta içine kaldı...

muhasebe programları - indir - ilan ver