17 Şubat 2010 Çarşamba

Çölyak Hastalığı Nedir?

Yuva Maya'nın mail adresime gönderdiği bir yazıyı paylaşmak istedim;

Yuva Maya olarak Çölyak hastalığının bilinirliğini arttırmaya ve Çölyak hastalarının yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Çölyak hastalari ile ilgili istatistiki bilgilere ulasmayi hedefleyen Turkiye’de daha once yapılmamış bir araştırma yaptırıyoruz. Arastirma kapsaminda oncelikli olarak 300 Çölyakliya ulasilacaktir.

Arastirmanin temel amaci Çölyak hastalarının yasam tarzi, Çölyakla yaşama koşullarının neler oldugu, glutensiz urunlere yaklasimlari ve ihtiyac duyulan urunlerin neler oldugunun ortaya konulmasidir. Arastirmaya katki saglamak icin Akademetre araştırma firması tarafindan aranmak isteyen Çölyak hastalarının asagidaki iletisim bilgilerine ulasmasini (mail veya telefon) onemle rica ediyoruz. Ilgili kisiye arastirma ile ilgili sorularinizi da yonlendirebilirsininiz.


e-posta: alevbayrak@akademetre.com ; tlf: (212) 210 66 00


Not: Iletisim bilgilerinizi sizin onayiniz olmadan kesinlikle herhangi bir kurum ya da kisilerle paylaşılmamaktadır. Oncelikli olarak 19 Subat 2010’a kadar geri bildirimde bulunmaniz onemlidir. Son ulasim tarihi ise 26 Subat 2010’dur.


Etrafınızda bu hastalığa sahip kişiler varsa bu maili kendileri ile paylaşmanızı rica ederiz. Ulaşacağımız her Çölyaklı bu araştırmanın sağlıklı sonuçlar vermesi için çok önemlidir.


Verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz.


Saygılarımızla,


Yuva Maya

http://www.yuvamaya.com.tr/

Peki çölyak Hastalığı Nedir?;
 
Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi, İngilizce: Celiac Disease); bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.
 
Belirtileri


Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver