8 Ocak 2010 Cuma

Sen mi Demeli?Siz mi Demeli?25 yaşındayım neredeyse.Hala anne ve babama "siz"diye hitap ediyorum.Nedeni saygı ve sevgi.Benim için çok değerliler..Herkes için anne ve babasının çok değerli olduğuna eminim..

Kişilere "Siz" diye hitap etmek,samimiyetsizliğin değil saygının bir göstergesidir diye düşünüyorum.

İlk mezun olduğum yıl bir köyde öğretmenlik yapıyordum.Öğrencilerimden bazıları bana " sen" diye hitap ettiğinde biraz garip gelmişti ama hiçbir zaman bunu belirtmedim çünkü kötü niyetleri yoktu.Sen ile siz kelimelerinin ayrımının farkında olmadıkları için onlara farklı gelmiyordu.Onların o doğallıkları ve içtenlikleri bana saygılarını göstermeleri için yeterliydi.Ama ben öyle alıştığım için hala " siz" diye hitap ediyorum herkese.Bir büyüğüme veya hiç tanımadığım bir kişiye "sen" demek bana garip geliyor nedense..

Bugün sabah telefonda konuştuğum yakın bir kız arkadaşım;" kaç yıl oldu dostluğumuz,hala neden "siz" diye hitap ediyorsun bana " deyince,ne diyeceğimi bilemedim. Biraz alışkanlık,birazda saygı ve sevgi göstergesi benim için"..Ne yapayım benim de kendimi ifade edişim buymuş :)

2 yorum:

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Siz le başlar saygı kimine göre soğukdur bu kelime kimine görede sıcaklık sunar..Kaldımı artık yaşça büyüklere Siz diyen ...azaldı ve gün gün de azalıyor...
Yaşam la beraber tüm duygularda ugruyor değişime ne diyelim sonuz hayır olsun.

Neşetuana dedi ki...

haklısınız,maalesef değişen yaşam koşullarına bağlı olarak herşeyde olumlu,olumsuz değişimlere uğruyor,farklılaşıyoruz..

muhasebe programları - indir - ilan ver