15 Aralık 2009 Salı

Harika Bir Mum Yapımı

Mum,son yıllarda aydınlatma aracı olarak kullanılmanın dışında ev dekorasyonunun da vazgeçilmez bir aksesuarı haline gelmiştir.
Evimizin dekorasyonu için mumlarla kendi tasarımlarımı yapmak istedim.Bu sitede kendi mumunuzu kendiniz yapabilin diye mum malzemeleri satışı yapılıyor.Ben çok beğendim.Siteyi buraya tıklayarak ziyaret edip,ürünlerden alarak kendi şaheserlerinizi oluşturabilirsiniz.Sizlere fikir vermesi için "Mum Yapılışının" videosunu da aşağıya ekledim.Oldukça hoş ve değişik şekiller çıkartarak,hayal gücünüzü mumlara yansıtabilirsiniz.KISACA MUM YAPIMINI ANLATALIM;
1.) Hazırlık

Mum dökmeye başlamadan önce uygun bir çalışma alanı hazırlanmalıdır. Yangın tehlikesi olmayan ve küçük çocukların uzak duracağı mekanlar seçilmelidir.


2.) Kalıbın hazırlanması
Parafin mum kalıbının altında bulunan delikten sızma yapabilir Bu nedenle kalıbın fitil deliğinin cam macunu ile tıkanması gerekmektedir
Mumun kalıba yapışmasını önlemek amacıyla kalıp ayırıcı (özel yağ, yoksa arap sabunu) kullanılmalıdır. Kalıbın içi iyice yağlanmalıdır. Ancak yağlar damlacık halinde kalmamalıdır.
Fitil kalıbın altındaki delikten yukarıya doğru geçirilerek kalıbın altından birkaç santim uzun bırakılmalıdır.
Fitilin soğuma esnasında merkezde sabit kalmasını sağlamak için kalıbın açık tarafından çıkan kısmı, kalem veya çubuğa bağlanarak merkezlenmelidir.

3.) Parafinin eritilmesi
Yüksek sıcaklıkta (270°C) tutuşabileceği için 80-90°C ‘lik ısı yeterlidir.
Parafin şeffaf likit halini aldığında eritme durdurulmalıdır. Ek malzemeler dökme sıcaklığına ulaşıldığında (60-65 C) plastik kalıplar (65-90) metal kalıplar boya (çay kaşığı veya kürdan ucu ile ) yeteri kadar eklenmeli, (1 kg parafine %2-3 ), eklenerek çok iyi karıştırılmalıdır.


4.) Kalıba dökülmesi
Karışım (60°C üstündeki bir sıcaklıkta) hava kabarcığının önlenmesi için yavaşça kalıba dökülmelidir
Kalıbın tamamı doldurulmalı, soğurken merkeze doğru çukurlaşma olacağından daha sonra çukurlaşan bölüme dökmek üzere karışımın bir kısmı ayrılmalıdır.


5.) Mumun soğutulması
Mumun soğuma süresi normal hava şartlarında (20 °C) yaklaşık 7-8 saattir.
Kalıptan çıkmakta zorluk çekiliyorsa henüz soğuma işlemi bitmemiş demektir. Yeteri kadar (3-5 dk) daha bekletilmek üzere soğutucuya konulmalıdır.

6.) Son aşama
Mum kalıptan ilave döküm yapılmadan önce çıkarılmalıdır. İlave döküm kalıpta iken yapılarsa; mumun kalıptan çıkması zorlaşır.
Üst kısmındaki çubuk çıkarılarak mum kalıptan çıkarılmalı ve mumun altına gelen yeri bir bıçak yardımıyla düzeltilmelidir.
Mumun yüzeyi eski bir naylon çorap ya da pamuklu bir kumaş ile hafifçe silinerek daha parlak ve temiz bir görüntü sağlanabilir.
Gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra mumunuz yakılmaya hazırdır. Mum çabuk tutuşmaya müsait malzemelerden uzak tutulmalıdır. Mumun yandığı oda uzun süre terk edilmemelidir.


Uyarılar
Mum dökümünde kullanılacak malzemeler; ısıtıcı, eritme kabı, parafin, stearik asit, kalıp, fitil, (varsa) fitil tutacağı, koku, boya , termometre ,eldiven v.s çalışma alanında hazır olmalıdır.
Eritme kabının hacmine göre küçük parçalara ayrılan parafinler ve ilave edilecekse stearik asit ( % 10- 15 oranında ) eritme kabına konulur. Direkt olarak açık alevin üzerine konulan eritme kabındaki parafin yüksek ısıya maruz kalmaması için başlangıçta kısık alevde eritmeye başlanmalıdır. Parafin eridikçe kısık alev açılabilir. Doğru eritme yöntemi benmari yöntemi (çift cidarlı kaplar) ile eritmektir.
Parafin donduğunda lavabonuz tıkanabileceğinden ; Parafin artıklarının lavabo ve pis su borularına dökülmemesi gerekir.
Yüksek sıcaklıkta 270°C’de tutuşabileceği ihtimali göz önüne alınarak parafin eritilirken mutlaka termometre kullanılmalı ve alevden uzak tutulmalıdır.
Parafin kalıba dökülürken çok sıcak olması nedeniyle eldiven kullanılmalıdır.
Sıcak kalıp soğutucuda uzun süre bekletilirse mum çatlayabilir.
Mum kalıbı daha sonraki kullanımlar için temiz tutulmalıdır. Aliminyum veya metal kalıpların temizlenmesi için kalıp ısıtılmalı ve temizlenmeli, plastik kalıplar ise bir bez ile ovularak temizlenmelidir

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver