3 Aralık 2009 Perşembe

DOMUZ GRİBİ,KUŞ GRİBİ,DELİ DANA OLDU SANA BANA..

Şu anda saat 21.29 ü gösteriyor.Dışarıda şiddetli bir yağmur var,sobayı yakmış bilgisayar başında oturuyorum.Bir yandan da internetten kanal d de şu anda yayında olan "Aşk-ı memnu" ya arada sırada bakıyorum.Film senaryosunda saçmalıklar dizboyu..
"Ay yapım"ın filmlerinin genel olarak çok kaliteli olduğunu düşünüyorum.Ama reyting uğruna uzatılan senaryolar izleyicisini oldukça sıkıyor.En güzeli herşeyi tadında bırakmak..

Konumuz bu değil aslında :) Yağmur yağarken gözyaşımda yağmurla birlikte birkaç damla aktı. :(
Sıcacık evimdeyim,rahatım.Bu dünyada çaresiz,kimsesiz yaşayan belkide binlerce insan var,onlara üzüldüm..

Kapımızın önüne her yağmur yağdığında sığınan kedilerden daha önce bahsetmiştim.Onlara yaptığın naylondan yuvayı bugün eve gelince değişmiş olarak gördüm.Babacığım meğersem 1 hafta uğraşarak gizli gizli kedilere tahta bir yuva yapmış minik evin su geçirmemesi için de özel bir muşamba ile silinkolamış.Artık kediler yağmur yağınca ıslanmayacaklar :)Çok mutlu oldum..

Biliyormusunuz aslında kedi ve köpeği severim ama hiç dokunamam.Hele şu sıralar hertür virüs etrafta dolaştığı için hiçbirşeye dokunmamaya özen gösteriyorum.

Son yıllarda çıkan domuz gribi,kuş gribi,deli dana,kene.. vs.. gibi virüslerin daha önceden de var olduğunu düşünüyorum.Ama gelişen teknoloji ve artan nufus nedeni ile doğal dengelerde bozulmalar olunca virüslerin yayılması hız gösterdi.

Doğa Allah'ın kullarına sunduğu en büyük hazinedir..

Birgün deli dana varmış dediler;et fiyatlarını düşürdüler,bu sayede fakir fukara et yedi,zengin etten uzak durarak kollesterol seviyesini düşürdü, sağlığına artı kattı.
Birgün;kuş gribi var dediler,öğretmenlik yaptığım köydeki bütün tavukları toplayıp hayvancıkları yakarak itlaf ettiler,içim acıdı..Ne oldu?;tavuk fiyatları düştü,yumurta çok ucuzladı.Köydeki yoksul zehra teyzeyi gördüm yolda "muallim hanım kızım kuşların gribi bize yaradı evimize tavuk eti alamazdık,bu sayede çocuklar bol bol tavuk eti yer oldu,kahvaltıda yumurta yiyer oldu"
Birgün;kene var dediler;Bütün haber kanallları bir veteriner uzmanı canlı ana haber bültenine keneleriyle çıkararak anında görüntülü kene show yaptılar :)En beğendiğim; Her zaman idolüm olan Sayın Uğur Dündar'ın konuğu uzmandı.Yanında zehirsiz keneler ile gelmişti,Canlı yayın esnasında izleyicilere göstererek anlatmak için keneleri kutusundan çıkardı ve kene takımı kutudan çıkar çıkmaz önceden anlaşmış gibi :)uzmanın koluna yapıştılar.Uzman bir cımbız ile kenelerin nasıl çıkarıldığını gösterdi.

Kene pek çok filme konu da oldu.Kenelerin yurt dışından ülkemize uçaklarla atıldığı "Kollama"dizisinin bir bölümüne konu da oldu.Hani doğruyu söylemek gerekirse hayali bir senaryo da olsa oldukça mantıklı geldi düşününce..
Yahu ne oluyor bu hayvanlara..Dedemin kırk yıllık köyde oyun arkadaşı kene bile insan öldürür oldu..
Nenem çocukken köyde kene ellerine çok yapışırmış çıkarır atarlarmış.Demek ki doğanın dengesi gerçekten bozuldu.

Gelelim domuz gribine ;
1-domuz gribinin "domuzlar" lardan gelen bir hastalık olduğu ortaya atılmış durumda,öyleyse bu zamana kadar neden olmadı?Veya olduysa bilinmiyormuydu?


Sorulacak soru çok aslında ama mantıklı cevap bence tek bir noktada.DOĞANIN DENGESİNİ BOZDUK!

SOKAĞA ATILAN 1 ŞİŞE KAPAĞININ KENDİLİĞİNDEN ANCAK 400 YILDA KAYBOLACAĞINI BİLİYORMUYDUNUZ?
YIRTTIĞINIZ HER DEFTER YAPRAĞINDA BİR AĞACI ÖLDÜRDÜĞÜNÜZÜ BİLİYORMUYDUNUZ?

SİZE UFAK BİR TAVSİYEM VAR;BUGÜN YEDİĞİNİZ BİR MEYVE VEYA SEBZENİN 1 TANE ÇEKİRDEĞİNİ UFAK BİR SAKSIYA VEYA BİR YERE EKİN,ÇEKİRDEK TOHUMU PATLAK VERDİĞİ GÜN FOTOĞRAFLAYIN,BİRGÜN O FOTOĞRAF SİZİN İÇİN ANLATILMAZ BİR DEĞERE SAHİP OLACAK..
GÜZEL ŞEYLER ANLAYABİLENLERE...
SEVGİYLE KALIN...

NEŞE TUANA

2 yorum:

BLOOM dedi ki...

dediklerinize kesinlikle hak veriyorum.yalnız şu çekirdek ekme konusuyla ilgili bi sıkıntı var ki, maalesef artık dikilen çekirdeklerden bi şey çıkmıyor.gerçek anadolu tohumarı kalmadı.yediğimiz tüm tohumlar maalesef kısır.işte bu yüzden eskisi gibi çimlenebilen tohum bulmak gerçek bir mucize.

Neşetuana dedi ki...

Haklısınız.Ektiğimiz 10 tohumdan ancak biri topraktan filizlenerek çıkabilmeyi başarıyor..

muhasebe programları - indir - ilan ver